Doğu Karadeniz bölgesinde PONTUS ffaliyetleri çerçevesinde halka para dağıtan kişiler olduğu iddia ediliyor.

19 ncu yüzyıl sonlarına doğru özellikle ABD`den gelen Rum ve Ermeni yanlısı misyonerlerin öncülüğünde başta Merzifon ve Havza olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesin`nin birçok yerinde Pontusçu silahlı çeteler kurulmuştu.Ayrıca Merzifon ve Harput`ta bulunan Amerikan Koleji`nde barınan misyoner adı altındaki provokatörler,Ermeni ve Rumları desteklemişlerdi.Osmanlı devleti`ne karşı silahlı haline gelen bu örgütler,azınlık okullarını ve kiliseleri üs ve cephanelik olarak kullanarak,1 nci Dünya savaşı ve İstiklal savaşı`da isyan etmişler,bölge halkına ve devlete kök söktürmüşlerdi.

Fener Rum Patrikhanesi ve Yunanistan başta olmak üzere ABD ve İngiltere tarafından deteklenen bu çetelerin amacı; Fatih Sultan Mehmet tarafından tarihe gömülen " Pontus Devleti` ni yeniden kurmaktı.

İstiklal Savaşı ve sonrasında bizzat Atatürk tarafından ezilip dağıtılan bu silahlı örgütler ile birlikte bunları kışkırtan,hamiliğini yapan ve organizatörleri olan misyonerlerde faaliyet göremez hale getirilmişti.

Ancak,90`lı yıllardan itibaren Yunan ve ABD kökenli seyahat acentaları kanalı ile Doğu Karadeniz`e turistik ve bilimsel amaç adı altında yapılan gezilerde artış gözlenirken,bu gezilerle birlikte bölgede misyonerlik faaliyetleri ve bunun kılıfı altında Pontusçuluk faaliyetleri de artmıştır.

Doğu Karadeniz Bölgesine yapılan bu gezilere ABD ve Yunanistan`da yaşayan ve İstiklal Savaşı sonrası "Nüfus Mübadelesi" sonrası göç eden ailelerin çocukları ve torunlarının katıldıkları bilinmektedir.Bunlar ailelerinin yaşadıkları söylenen yerleşim yerlerini,mezarlıklarını,kilise ve okul binalarını gezerek bol bol resim çekmekte ve bilgi toplamaktadırlar.

Bütün bunlar masum hareketler gibi görünürse de,Pontusçuluk propagandası yapmaktan geri durmamaktadırlar.Bu konu Giresun Jandarma Komutanlığı`nın da dikkatini çekmiş,konuyla ilgili hazırladığı rapor baınımıza yansımıştı.Hatta konunun MGK`nın gündemine girdiği ve İçişleri Bakanlığı`nın Karadeniz`deki 8 Vilayetin valisine Pontusçu faaliyetlerin izlenmesi ve önlenmesi için genelge gönderdiği bilinmektedir.

Samsun`da bulunan ve Fransa Strazburg Başpiskoposluğu`na bağlı olan Mater Delaosa Kilisesi,Karadeniz Bölgesi`ndeki Katolik misyoner faaliyetlerinin merkezi durumunda olduğu tarihi bir gerçektir.Pontusçuların faaliyetlerine ağırlık verdiği en önemli yer ise Trabzon ve ilçeleri olarak gözükmektedir.Özellikle Tonya ve köyleri ziyaret edilmekte,propaganda faaliyetleri ağırlıkla buralarda yapılmaktadır.Özellikle;

Buralarda yaşayan vatandaşlarımızın Rum ve akrabaları olduklarını söyleyerek,kendileri için çalişacak işbirlikçi aramaktadırlar.

Bu amaçla bol bol para dağıtılmakta,Yunanistan`a davet edilmekte,orada beyinleri yıkanmaya çalışılmaktadır.

Bölge`nin Rum Kültür ve folklorunun kalıntılarını taşıdığını iddia ederek,Horon ve Kemençe`nin Rum folklorunun baş sembolu olduğu proagandası yapılmaktadır.

Yöreden çıkan bir pop müzik sanatçısının bundan 6-7 sene önce söylediği "Karadeniz-Karadeniz" adlı şarkının bugün Pontusçuların resmi milli marşı olarak lanse edilmektedir.

Pontusçuluğu uyandırmak için Yunan radyo ve televizyonları bu şarkıyı Rumca olarak devamlı yayınlamaktadır.

ABD ve Yunanistan`dan turist olarak gelen ve dedelerinin yaşadıkları yerleri görmek isteyen bu kişiler ile ilgili normalde bir sorun olmaması gerekir,ancak bilgi toplama,propaganda yapmaları ise tehlikenin boyutlarını göstermektedir.Hatta bazılarının bölgede dedelerine ait arazileri araştırmaları ve dedelerine ait olduklarını sandıkları arazilerin tapularını araştırmaları oldukça ilginç gelmektedir.

AB`nin hazırladığı son ilerleme raporuna "Pontus Rum ve Süryanilere"soykırım uygulandığına dair bir maddenin girmesi de konuyu daha cazip bir hale getirmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları