Katar ile Türkiye arasında imzalanmış olan anlaşma açığa çıktı. Erdoğan ve Katar emiri arasında imzalanan anlaşmaya göre Türk Askeri Katarlılar için savaşacak.

100 yıllık bir boşluğun ardından Türkiye, askeri açıdan Körfez'e geri döndü ve denizaşırı ülkelerdeki varlığını hızlandırdı.

Ocak ayında Ankara Somali'de bir askeri üs kuracağını açıkladı. Türkiye'nin "ortak düşmanlar" karşısında ittifak olarak nitelendirdiği Katar anlaşmasıyla ilgili spesifik ayrıntılar hala yetersiz kalırken, Orta Doğu'da , anlaşmaların kopyalarını ve ayrıca Ankara'nın bir gizli taahhüdü olan Katar'ı dış tehditlerden korumak maddesinin dahil edildiği konuşuluyor.

Katar –Türkiye aşkı 2007 yılında başlamıştı.

2007'de Ankara ve Doha bir savunma sanayii işbirliği anlaşması imzaladı ve 2012'de askeri eğitim anlaşması imzaladı. Mart 2015'te Türkiye-Katar Askeri İşbirliği Anlaşması TBMM tarafından kabul edildi, ancak geniş çaplı kapsamlı bir anlaşma oluşturma müzakereleri halen sürüyor.

 Sadece Temmuz 2015'te Fransa merkezli Intelligence Online'a göre Katar Emiri Tamim bin Hamad el-Thani önce Suudi kralına anlaşmanın gerçek kapsamını anlattı. Anlaşma uyarınca, eğitim ve ortak tatbikatlar için Katar'da yaklaşık 3.000 Türk birliği, hava ve deniz donanımı birlikleri ve özel kuvvetler yer alacak. 

İki ülke ayrıca istihbarat hizmetleri arasında daha fazla ikili işbirliği sözü verdi. Riyad, Katar'da ABD'nin Al Udeid hava üssüne, Abu Dhabi'deki Fransız deniz üssüne ve ABD ve İngiltere'ye Körfez'de ek dış ağırlık getireceğinden, İran'ın bölgedeki nüfuzunun artmasına karşı çıkmak için anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi 

Bahreyn'deki deniz üsleri, diğerleri arasında.Anlaşma henüz Körfez İşbirliği Konseyi (GİK) 'de oybirliği ile kabul edilmedi. Abu Dhabi, Aralık ayında yapılan 35. GCC zirvesi sonrasında anlaşmayla ilgili  olumlu görüş bildirmedi; 

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı (MIT) e yakın haber yayın kuruluşunun haberine göre, Aralık ayında Ankara'nın Katar'ı dış askeri tehditlerden koruması yönündeki gizli bir sözü  için Doha'ya çok defa gidildi. Ekonomik yardım ikili anlaşmalar imzalayan Körfez ülkelerinin tipik bir tatlandırıcısı olsa da, bu büyük önem taşıyan savunma sözü için Aralık ayında imzalanan kapsamlı anlaşmada bu konuda herhangi bir söz edilmese de, müzakerelerin sürmekte olduğu bildiriliyor. "Türkiye ve Katar, olası bir 'Kuvvetler Statüsünün Anlaşması' hazırlanıyor. Söz konusu görüşmelerde taraflar, anlaşmada bir casus foederis ["ittifak davası"] maddesinin dahil edilmesini tartıştılar ". "Ancak, önce, üzerinde anlaşmaya varıldığında bu madde gizli olabilir ve kamuoyuna açıklanamaz. İkincisi, eğer kabul edilmişse, maddenin özü nitelikli olurdu. Örneğin, Katar’a karşı silahlı saldırı durumunda Türkiye'nin mümkün olduğunca diplomatik ve askeri yardım sağlayacağı okunabilir. Kapsamlı anlaşmadan anlaşılacağı, Katar'ın Türkiye'de bir üs kurma ihtimaliyle Türk üssünün Katar kontrolü altına alınması olacak. Anlaşma, Türkiye'nin Katar üssünün masraflarını karşılaması gerektiğini belirtirken, genel masraflarla ilgili hiçbir ayrıntı yok. "Türkiye bir yıldan uzun süre Katar ile stratejik bir ilişki sürdürüyor.

Anlaşmada yer alan o metin .

Anlaşmada yer alan o metin .

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları