Meclis Anayasa Komisyonunda CHP'li Erdoğdu, "Anayasa'nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerini değiştiren teklif görüşülerek Anayasa'yı ilga suçu işleniyor" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonunda, anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi, kavgaya yol açtı.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplanan komisyon, 5. gününde de teklifin tümü üzerinde görüşmelerini sürdürdü.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, başkanlık sistemini, ABD hariç neredeyse hiçbir ülkenin, tam, demokratik bir şekilde uygulayamadığını söyledi. Akyıldız, denenmiş ve demokrasi ile en bağdaşan sistemin devamının tercih edilmesi gerektiğini ancak şu anki sistemin de çok tatmin edici olmadığını ifade etti.

"BAŞKANLIK İSTEYEN İKİ KİŞİ VAR; BİRİ ERDOĞAN BİRİ ÖCALAN"

Anayasa değişikliği teklifinin, anayasanın çiğnenip fiili hale getirilmesi olduğunu öne süren Akyıldız, 12 Mart darbecilerinin dahi vermediği yetkinin, bir kişiye verildiğini, apoletli darbecilere rahmet okutulduğunu savundu.

Akyıldız, "Bu anayasa ile diktatör yaratırız. Yönetimi denetleyecek hiçbir güç kalmaz. Bu teklif geçerse, Meclisi mezara demokrasiyi tarihe gömeriz. Başkanlık sistemini isteyen iki kişi var biri Abdullah Öcalan, diğeri de Sayın Cumhurbaşkanı." görüşünü savundu.

AKP'Lİ VEKİL TEHDİT ETTİ, ALTAY SU ŞİŞESİ FIRLATTI

AKP Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin, Altay'a laf atarak, yumruğunu bir kaç kez sıraya vurdu. Bunun üzerine Altay, "Bana lan deme... Bana mı diyorsun, senin Allah belanı versin..." diyerek, masadaki plastik su şişesini Yılmaztekin'e doğru fırlattı.

AKP'li milletvekilleri de Altay'a "Eşkiya sensin" diye karşılık verdi. AKP ile CHP'li milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmaların devam etmesi üzerine Komisyon Başkanı Şentop, milletvekillerini sakin olması konusunda uyardı.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da bu komisyonun aldığı karara eşkiyalık deme hakkına kimsenin sahip olmadığını belirtti. Elitaş, CHP milletvekillerinin yaptıklarının, alışkanlık olduğunu ifade ederek, herkesten fazla sakin olması gerekenin grup başkanvekili olduğunu kaydetti.

Altay, AKP'nin tahriklerine rağmen olay çıkmasına izin vermeyeceklerini kaydederek, "Elitaş sana da küfür etseler sinirlenir, su atarsın. Buraya kendime küfür ettirmeye gelmedim." dedi.

Üzgün de olduğunu dile getiren Altay, "Bu hamlenizi pazartesi bekliyordum acelenizi anlamadım." diye konuştu.

Şentop da tarihin en uzun süren geneli üzerindeki görüşmeler olduğunu kaydetti.

Teklifin 1. maddesinin görüşmelerine geçildi

TBMM Anayasa Komisyonunda tümü üzerinde yapılan 5. günkü görüşmelerde, AKP'li milletvekillerinin görüşmeler için yeterlilik önergesi vermesine CHP, karşı çıktı.

"GEÇTİK BİLE"

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, komisyonda 120'ye yakın milletvekilinin geneli üzerindeki söz talebine rağmen süre kısıtlaması da getirilmeden maddelerine geçilmesini eleştirdi.

Tezcan'ın, "Bizim verdiğimiz önergeler bile görüşülmeden, konuşma hakkımızı kısıtlayarak maddelere geçemezsiniz." sözleri üzerine AKP'li milletvekilleri, "Geçtik bile." diye karşılık verdi.

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, yaptıklarının içtüzük bağlamında sorunlu olmadığını, itirazların yersiz olduğunu ifade etti.

Daha sonra 1. maddenin görüşmelerine geçildi.

AKP Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, yargının bağımsız ve tarafsızlığı ilkesini önemsediklerini ifade etti.

Komisyon Başkanı Şentop, Öz'ün konuşmasının ardından, 26 Aralık Pazartesi saat 11.00'de toplanacaklarını duyurarak, komisyon çalışmalarını kapattı.

CHP'li milletvekilleri, Şentop'a, "Madem söz hakkı vermeyecektiniz niye liste yaptınız.", "Konuşma hakkımızı gasp ettiniz", "Yazıklar olsun" diyerek tepki gösterdi.

AYKUT ERDOĞDU: AKP KOMİSYONDA DARBE YAPTI

CHP'li Anayasa Komisyonu Üyesi Aykut Erdoğdu, komisyonda yaşanan gerginliğin nedenini Twitter hesabından paylaştı.

Erdoğdu'nun paylaştığı mesajlar şöyle:

 

TBMM'de Anayasa Komisyonun'da AKP Darbe Yaptı... Geneli üzerine konuşmalar bitmeden kifayeti müzakere diyerek maddelere geçtiler...

— Aykut Erdoğdu (@aykuterdogdu) 24 Aralık 2016

Anayasa Komisyonu'na vurulan bu darbe sonucunda görüşlerini ifade etmek üzere sıra bekleyen onlarca MV konuşturulmadan oylama yapıldı...

— Aykut Erdoğdu (@aykuterdogdu) 24 Aralık 2016

AKP kendi mezarına bir kazma daha vurdu... Derince kazdı kuyusunu... Hep söyledim... AKP YIKILACAK... VATAN ALTINDA KALMASIN...

— Aykut Erdoğdu (@aykuterdogdu) 24 Aralık 2016

Anayasa'nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerini değiştiren teklif görüşülerek Anayasa'yı ilga suçu ileniyor...

— Aykut Erdoğdu (@aykuterdogdu) 24 Aralık 2016

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları