Almanya'da erken rezervasyona talep büyük ölçüde artarken, Türkiye tatil talebinin yükseldiği süreçte tek kaybeden görüntüsü veriyor.

Turizmgazetesi- Türkiye’nin turizmdeki birinci pazarı Almanya’da 2017 beklentilere uygun başlamadı. 

 Güvenlik ve siyasal nedenlerin büyük rol oynadığı Almanya pazarında Türkiye, pazarın genelindeki talep artışından pay alamıyor. 

Almanya’da bu yıl erken rezervasyona ilgi artarken, Türkiye’nin ise son dakika satışlarına sıkışacağı ifade ediliyor. 

 Ülkedeki son veriler, özellikle erken rezervasyonda gerek kış gerekse yaz sezonunu satışlarında büyük artışlar olduğunu ortaya koyuyor. 

 Yaz satışları şimdiden %10’un üzerinde arttı 

 Araştırma kuruluşu GfK’nın verilerine göre, Aralık ayındaki acente satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 oranında arttı. Kış sezonuna yönelik satışlarda yüzde 11’lik artış gözlenirken, yaz sezonuna yönelik satışlarda ise yüzde 13’lük artış dikkat çekti. 

 Talep Haziran ayına toplandı 

 Özellikle Haziran ayına yönelik rezervasyonlarda yüzde 31 gibi büyük bir artış olduğu görüldü. 2017’nin yalnızca Mayıs ve Ekim aylarının bir önceki yılın gerisinde olduğu bildirildi. Haziran’daki büyük artışta ise Pentakost ya da Hamsin yortusu (Pfingstferien) olarak bilinen tatilin pek çok eyalette bu aya denk gelmesinin rol oynadığı belirtiliyor. 

 Türkiye talebi geriliyor 

 Almanya’da tatil talebinin arttığı bu dönemde, 2016’nın 11 ayında yüzde 30’un üzerinde Alman ziyaretçi kaybeden Türkiye’ye yönelik talebin ise gerilediği görülüyor.

 Pazar lideri TUI’nin satışlarında yüzde 41 artış yakalayan Yunanistan Türkiye’nin önüne geçerek ikinci sıraya otururken, tur operatörlerinin kapasitelerini de şimdiden diğer destinasyonları öne çıkararak belirledikleri göze batıyor.

 TUI’de İspanya, İtalya ve Hırvatistan’a dönük talepte yüzde 10 civarı artış olurken Mısır’a dönük talebin de çift haneli artış gösterdiği bilgisi verildi.  

Thomas Cook, DER Touristik, FTI gibi diğer büyük gruplar da artan talebi başta İspanya olmak üzere Yunanistan, İtalya gibi destinasyonlara yönlendiriyorlar.

 Yükselen destinasyon Yunanistan 

 Bu noktada İspanya’dan sonra özellikle Yunanistan’ın ön plana çıktığı dikkat çekiyor. TUI’nin satışlarında yüzde 41 artış yakalayan Yunanistan’a pazar ikincisi Thomas Cook’un da şimdiden 30 bin ek koltuk koyduğu göze çarpıyor. 

 Pazar üçüncüsü DER Touristik ise İspanya’nın tatil adaları Balearlar ve Kanarya adalarında 200 ek sefer koydu. DER Touristik aynı şekilde Portekiz ve İtalya’ya da ek seferler koymuş durumda. 

 Önceki yıllarda ek kapasiteler belirlenirken Türkiye en büyük payı alan ülke olurken, bu yıl mevcut kapasitelerin iptali bile gündeme geldi. Pazarın yedinci büyük grubu Schauinsland, Kassel’den Antalya’ya olan yaz sezonu uçuşlarını iptal ettiğini açıkladı. Şirket bunun yerine toparlanma sürecine giren Mısır’ın Hurgha’da bölgesine uçacağını duyurdu. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)



Facebook Yorumları



Disqus Yorumları