“ULUSLARARASI KAMUOYUNDA DA TÜRKİYE’YE DÖNÜK BAZI YAPTIRIMLAR KONUŞULMAYA BAŞLANIYOR”

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken,TBMM’de düzenlediği basın toplantısında belediyelere kayyum atanmasına değinerek, “Barış çağrısına AKP kayyumla cevap verdi yani AKP, Türkiye’nin barışına kayyum atadı” dedi.

Olağanüstü hal döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) işaret eden Baluken, şöyle devam etti:

“Bütün kanun hükmünde kararnameler mevcut OHAL kanuna bile aykırıdır. Bu kanun hükmünde kararnamelerin hiçbirisi Meclis’ten onay almamıştır. Önümüzdeki günler son derece sert bir direniş süreciyle bu KHK’lerin ve OHAL’in bu faşizm uygulamalarının topluma dayatılmasına karşı HDP’nin duruşunun nasıl şekilleneceğini bütün topluma gösterecektir. Ancak uluslararası kamuoyunda da AKP’ye dönük AKP’nin aslında uygulamalarına bağlı olarak Türkiye’ye dönük bazı yaptırımlar konuşulmaya başlanıyor. Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu nezdinde yaptığım görüşmelerde Avrupa’dan bazı heyetlerin önümüzdeki çok kısa süre içerisinde muhtemelen birkaç hafta içerisinde Türkiye’ye geleceği bu kanun hükmündeki kararnamelerin tamamını inceleyeceği uluslararası hukuka aykırı olan bütün kanun hükmündeki kararnamelerin geri çekileceği ile ilgili hükümete baskı yapılacağına dair bilgileri kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Yani AKP öyle ben yaptım oldu bitti rahatlığında falan olamayacak.

Bu kanun hükmündeki kararnamelerin tümü hukuka aykırıdır, uluslararası evrensel sözleşmelere aykırıdır. Bu konuda hem içeriden hem dışarıdan çok güçlü baskıların gelişeceğini birlikte göreceğiz. Eğer AKP bu yanlışlardan vazgeçmez ise uluslararası alanda da Türkiye’nin yaptırımlarla karşılaşacağı bir sürecin tartışıldığını bunun gündemleştiğini buradan belirtmem gerekiyor.”

“DARBECİLERLE AKP’NİN ORTAKLIĞI AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Baluken, “Darbecilerle AKP’nin ortaklığı aynı şekilde devam ediyor. AKP, Fetullahçı ortaklığı şu anda aslında bütün muhalif dinamikleri sindirmek örtülü bir şekilde daha önce yapmış oldukları bütün uygulamaları da sürdürecek şekilde aynı şekilde devam ediyor” iddiasında da bulundu.

“HEPİMİZ ALANLARDA OLACAĞIZ, EYLEMDE OLACAĞIZ”

Belediyelere kayyum atanmasına dikkat çeken Baluken, “Sanmasınlar bu kayyum mevzusu böyle kabullenildi. Halkımız bu faşizm darbesine karşı büyük bir kararlılıkla tarihi bir direniş ortaya koyacak şekilde alanlara çıkıyor. Bedeli ne olursa olsun hepimiz alanlarda olacağız, eylemde olacağız” dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları