Başbakan Binali Yıldırım da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gibi CHP'ye çağrı yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında MHP'ye sunulan Anayasa teklifine değinen Başbakan Yıldırım "rejimi değil Anayasa'yı değiştirmek istediklerini" öne sürdü.

"Ey Kılıçdaroğlu, rejim tartışması 1923'te bitti" diyen Yıldırım "MHP parlamenter sistemden yana olduğunu belirtse de, bizimle mutabık olduğunu belirtti. Hükümet değişikliği sistemiyle sınırlı bir anayasa değişikliğ tasarısını yüce meclise getirmeye karar verdik" dedi.

Yıldırım, Anayasa konusunda CHP liderine seslendi: "Sayın Kılıçdaroğlu 'Kapımız açık' diyor, bizim de kapımız açık, tren kaçmadan binin. Yenikapı ruhunu yaşatalım, vesayet kalıntısı bu Anayasa'yı değiştirelim."

Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları özetle şöyle:

Bugün KKTC'nin kuruluş yıldönümü. 33 yıl önce KKTC kuruldu. Bütün Kıbrıslı kardeşlerimizin bu güzel gününü kutluyoruz. Türkiye her zaman Kıbrıs'ın yanındadır. Kıbrıs'ın siyasi ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamaya yönelik her türlü katkıyı sürdüreceğiz.

Kıbrıs'ta bugünlerde müzakereler devam ediyor. Amacı yıllardır devam eden adadaki haksızlıkların sona erdirilmesi. Kıbrıs Rum tarafı adanın tamamını temsil ediyor ve KKTC'ye bu anlamda ambargo uygulanıyor. İki taraflı dönüşümlü başkanlığı içeren adil çözümü biz de arzu ediyoruz.

ANKARA'YA METRO

Ankaralılara bir müjdemiz daha var. Önümüzdeki yılbaşından itibaren yaklaşık 10 kilometrelik Keçiören Metrosu da hizmete girecek.

Terör olaylarına bulaşmış belediyelere atadığımız belediye başkanlarıyla bir araya geldik. Onların güzel çalışmalarını dinleme fırsatı buldum. Örgütün oraya verdiği zararları nasıl kısa süredece başkanlarımızın fedakar çalışmalarıyla giderildiğini öğrenme fırsatı yakalandım. Büyük mağduriyet yaşayan ilçe ve şehirlerimizde, buradaki çukurların kapatılması, yeşil alan ve birçok tahrip olmuş hizmetlerin yerine getirilmesi için atadığımız belediye başkanvekilleri canla başla çalışmakta.

Geçtiğimiz perşembe günü Gazi Mustafa Kemal'in 78. yıldönümünü andık. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ilk defa milletin evinde bu anmayı gerçekleştirdik.

IRAK'TA HAZIRLIKLARIMZI YAPIYORUZ

Terörle mücadelede kararlılığımız devam ediyor. Kış aylarında, bu yıldan itibaren ara vermek yok. Terör yuvalarını dağıtmaya devam edeceğiz. Irak ve Suriye üzerinden ülkemize yönelik oradaki iç karışıklıklardan dolayı terör tehdidi devam ediyor. Türkiye'yi tehdit eden terör bitinceye kadar hem içeride hem dışarıda mücadeleyi sürdüreceğiz. Terörün topraklarımıza erişmeden durdurulması için mücadele devam ediyor. Irak'ta da gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu hem ülke güvenliğimiz hem de sınır boylarındaki kardeşlerimizin güvenliği için önemlidir.

EL BAB MESAJI

ÖSO El Bab'a doğru ilerliyor. Burayı da DEAŞ unsurlarından temizleyeceğiz. PYD/YPG/PKK'ya karşı da operasyonlarımız sürüyor. Demografik yapının değişmesine müsaade edemeyiz. Türkiye olarak bütün çabamız bölge halkının huzuru, geleceği, can güvenliklerinin sağlanmasıdır.

ABD SEÇİMLERİ

Sayın Trump ABD'nin yeni seçilmiş başkanı oldu. ABD halkı kendi geleceğiyle ilgili kararını verdi. Bu süreci tüm ülkelerin iyi okuması, dünya genelindeki değişimin dinamiklerini anlamaya gayret etmesi gerekiyor. Sokak şiddetiyle sandık sonucunu yok saymak demokrasiye karşı kabul edilemez.

AB'YE TEPKİ: AYAR VEREMEZLER

Türkiye hakkında bugünlerde AB çevrelerinde bir takım olumsuz beyanatlar devam ediyor. AB'deki dostlarımız 15 Temmuz'daki alçak saldırı karşısında beklediğimiz tavrı ortaya koyamadılar.

AB şu teröristlerin ağzından konuşmayı bıraksın. PKK ve FETÖ'ye kucak açanlar Türkiye'ye ayar vermeye çalışamaz. Türkiye hiçbir ülkeden talimat almaz.

Avrupa terör örgütlerinin telkini ile terör yasasının değiştirilmesini istiyor.

Vekil dokunulmazlıkları , AB de dahil zaman zaman kaldırılmıştır. Bunun sayısız örnekleri var. Bu ülkelerde suçüstü yakalanan vekillerin dokunulmazlıkları kaldırılmıştır.

BÜYÜKELÇİLER KARAR VEREMEZ

AB'nin son açıkladığı son rapor bizi hem üzmüş hem de rahatsız etmiştir. Son ilerleme raporu maksadını oldukça aşan ifadelerle dolu ve bunları kabul etmiyoruz. AB'yi terörle mücadelede hep yanımızda görmek istedik. PKK propagandasına itiraz bile etmeyenler Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye çalışıyorlar. Bizim terörle mücadelede geri adım atmamız asla beklenmemelidir.

Türkiye'de hukukun nasıl işleyeceğine Avrupa Büyükelçileri karar veremez.

HAKLARINA AĞIR İDDİALAR VAR

Bazı milletvekillerinin yargı kararıyla ifadeye getirilip ve bir kısmı hakkında tutuklama kararı verilmesi yargının işidir ve hukuk çerçevesinde yürümektedir. Haklarında ağır iddialar var. Milletten aldığı yetkiyi hiçbir vekil terörü besleyip halka düşmanlık etmek için kullananamaz. Yargı önünde ya aklanırlar, ha da hesabını verirler ya da üçüncü bir yolu yoktur.

 EY KILIÇDAROĞLU!

Türkiye'nin yapay gerilimlerle, boş laflarla bir yere gidemeyeceği aşikar. Bunu CHP öteden beri anlayamıyor. Bu kürsüden defalarca çağrıda bulundum. Gelin beraber hareket edelim dedim. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu 'dediğim dedik çaldığım düdük' diyor başka bir şey demiyor. Yabancı medyaya hükümeti şikayet ediyor.

Rejim tartışması ey Kılıçdaroğlu 1923'te bitti. Cumhuriyeti tartışan kimse yok. Tartışan çıkarsa da karşısına önce AK Parti çıkar. Millete karşı koyulmaz, millete tabi olunur.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: TREN KAÇMADI

Biz rejimi değil, vesayet anayasasını değiştirmek istiyoruz.

Biz çağrımızı yaptık. Ana muhalefet partisi başkanlık sistemine açıkça karşı olduğunu belirtti ve kenara çekildi. MHP parlamenter sistemden yana olduğunu belirtse de, bizimle mutabık olduğunu belirtti. Hükümet değişikliği sistemiyle sınırlı bir anayasa değişikliğ tasarısını yüce meclise getirmeye karar verdik.

Bundan sonra karar milletindir.

"KAPIMIZ AÇIK"

Sayın Kılıçdaroğlu "Kapımız açık' diyor, bizim de kapımız açık, tren kaçmadan binin. Yenikapı ruhunu yaşatalım, vesayet kalıntısı bu anayasayı değiştirelim. MHP ile bu değişiklikleri yüce Meclisimize sunacağız. Oturur, müzakere ederiz, gelin konuşalım, kafanıza yatmıyorsa yine hayır diyin.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları