Başbakan Binali Yıldırım, "MHP ile ortak kampanya yok. Onlar ayrı biz ayrı ama amaç birliği var. " dedi. Yıldırım, Türkiye'nin gücünün ise 'Erdoğan'ın dirayetinden' kaynaklandığını iddia etti.

AK Parti millet gücünün üstünde güç tanımadığı için Türkiye'nin en güçlü siyasi hareketidir. Bütün teşkilatımıza, bütün kademelerine sergiledikleri bu güzel dayanışma ruhu için bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye uzun zamandır vesayet anayasalarının yol açtığı sorunları çözmeye çalışıyor. 1982 Anayasası 18 sefer değiştirilmiş. Biz 19'uncu değişikliği de Meclis'te halkoylamasına götürmek suretiyle geçirdik. Bu anayasa Türkiye'nin bugünkü isteğini karşılayamıyor, demokrasinin gereklerini yerine getiremiyor. Bu anayasa değişikliğinin karşısında olanlara milletimin huzurunda söyleyeceğim birkaç söz var.

BUNLARIN KAFASINA GÖRE ATATÜRK DE SEÇİLEMEZDİ

Yıl 2007. AK Parti iktidar. 363 milletvekili var. Bu anayasanın değişmesine karşı ana muhalefet partisi "Sen 363 milletvekili ile Cumhurbaşkanını seçemezsin" dedi. Aslında onun dediği arkadaki vesayet odaklarının dediğidir. Ana muhalefet parti demokrasinin değil vesayetin sözcülüğünü yaptı. O gün Cumhurbaşkanlığı seçimini engellemeye çalıştılar. 367 icadıyla engellemeye çalıştılar. Onların kafasına göre düşünürsek, Atatürk, İnönü, Bayar'ın seçmileri de sakat. O sayıya ulaşan hiçbir şey yok. Biz öyle mi dedik, peki öyle. Madem öyle işte böyle. Vatandaşa gidiyoruz dedik. Milletimiz "Cumhurbaşkanını ben seçeceğim" dedi ve kararı verdi.

TÜRKİYE ELDEN GİDİYOR DİYENLERİN KENDİLERİ GİDİYOR

Şu anda yapılan 2007 referandumunda yapılan değişikliğin gereğini yerine getirmek eksik kalanı tamamlamaktır. Türkiye elden gidiyor diyenlerin kendileri gidiyor. Feryadı figanları kendi ikbal meseleleri için. Türkiye muassır medeniyetler seviyesine ilerliyor. Telaşları kendi gelecekleri, ikballeridir. Kaç sefer söyledik. 93 yılında Cumhuriyet ilan edildi. 1923'de rejim tartışması sona erdi, nokta. Kimi kandırıyorsunuz? Millet kararını verdi, padişahlık gitti Cumhuriyet geldi.

AHMET KAPTAN'IN OĞLU TAYYİP ERDOĞAN TÜRKİYE'NİN KAPTANI OLDU

Kasımpaşa'da şehir hatlarındaki Ahmet Kaptan'ın oğlu Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kaptanı oldu. Cumhuriyet'te, demokraside herkese fırsat var. Çalışan çabalayan Türkiye'nin her kademesinde görev alabiliyor, kısıtlama yok. Cumhurbaşkanlığını halk seçince bu sefer vesayet anayasasındaki hükümlerle mevcut durum uyumsuz hale geldi. İki şık var; ya Cumhurbaşkanını vatandaş seçmeyecek yahutta vatandaşın seçtiği Cumhurbaşkanının ihtiyacı olan bütün yetkilerini vereceğiz. Büyük bir kısmı verildi zaten.

YEKTİYİ MİLLET VERİYOR VESAYETÇİLER DE HAVASINI ALIYOR

Evren Cumhurbaşkanı oldu. Ona gelince sıra parlamenter sistemini unuttu, başkanlık sisteminin bütün gereklerini yazdı. Öte yandan parlamenter sistem var. Sürekli sürtüşme. Şimdi yetkiyi millet veriyor hesabı da millet soruyor. Vaseyetçilerde havasını alıyor. İlk hükümeti kurduğumuzda hemen kafalarını uzattılar; hoşgeldiniz dediler. Siz neredeydiniz? Seçim meydanlarında sizi görmedik, dedik. Burası Ankara dediler. 15 yıldır bu vesayet sahipleriyle mücadele ediyoruz. Nihayet sonuna geldik. Tek vesayet sahibi tanırım ben aziz Türk Milleti'dir. Onun dışında hiçbir vesayet tanımıyorum.

1923'TEN BERİ TOPLAM 65 HÜKÜMET KURULDU

 

Tek yol millete ram olmaktır, milletin kararına razı olmaktır. Bunun dışındaki yol çıkmaz yoldur, bunundaki dışındaki hal muhaldir. İnşallah bu değişiklikle birlikte ülkemiz kalkınma, refah yoluyla yeni ufuklara yelken açacak. 1923'ten bugüne 65 hükümet kuruldu. Ortalaması 1,5 yıl bile değil. 15 aylık hükümetlerde ne yapabilirsiniz? Tebrikleri kabul edersiniz, ondan sonra kurumlardan brifing alırsınız, ondan sonra da valizinizi toplarsınız, o kadar. Hizmet nerede? Bir başka bahara.

MİLLET GÜVENOYUNU KENDİSİ VERİYOR VEKİLİNE BIRAKMIYOR

65. Hükümet normal işleyişle 2183 senesinde kurulacaktı. Bu ne demektir, demek ki istikrara ihtiyaç var. Vatandaş bir karar verdi, sizi seçti, 5 sene sonra diğer seçime kadar artık o sözleri yerine getirmeniz lazım. Vatandaş da bakıp, karne verecek. Durmadan seçim, yazık değil mi milletin vaktine, parasına. Seçim seçim de geçim de var kardeşim. Milletin işi gücü sürekli seçimle uğraşmak mıdır? Bir sandık kurulacak, milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı aynı anda seçilecek. Yeni sistemde güvenoyu yok diyorlar. Güvenoyunu millet veriyor. Asıl varken vekiline iş düşer mi? Vekile de güvenoyunu millet veriyor, Cumhurbaşkanına, hükümete de güvenoyunu kendisi veriyor.

ÇIKTILAR KÜRSÜDE KONUŞTULAR PERİŞAN OLDULAR

Meclis'in etkinliği azalıyor diyor, hadi oradan! Önerge verme hakkı var, Cumhurbaşkanını sigaya çekme hakkı var. Aslında Meclis'in gücü artıyor. Yargıyı da Cumhurbaşkanı ve Meclis belirliyor. Yargıda da milletin bir şekilde iradesi de yansımış oluyor. Bunlar mevcududu da okumuşlar, ne getirdiğimizi de bilmiyorlar. Çıktılar kürsüde konuştular, perişan oldular. Mevcuda göre Cumhurbaşkanı vatana ihanet suçu dışında yargılanamıyor. Onda da her 4 milletvekilinin 3'ünün olurunu alması gerekiyor. Şimdi Cumhurbaşkanı görevi esnasında kendisine atılan veya isnat edilen her suçtan yargılanabilecek. Hangi çoğunlukla yüzde 66 çoğunlukla. Mevcut anayasadan daha az bir nisapla; yani üçte iki ile yargılanabilecek. Orada dörtte üçle yargılanıyordu.

MECLİS'İN YETKİLERİ KISITLANMIYOR AKSİNE ARTTIRILIYOR

Her türlü suçlamayla Yüce Divan'a Cumhurbaşkanı gönderilebiliyor. Nerede Meclis'in yetkilerinin kısıtlanması. Aksine arttırılıyor. Yürütme üzerindeki denetimi arttırılıyor. Kanunları milletvekili yapıyor. Siz bugüne kadar iktidar milletvekillerinin verdiği kanun teklifinden bir başka vekilin verdiği kanun tasarısının yasalaştığını gördünüz mü? Meclis kendi tüzel kişiliğiyle her milletvekili kanun teklifi verebilecek, bunun yasalaşmasını sağlayabilecek. Milletvekillerinin memleket meselelerine daha fazla çalışmasına imkan sağlıyor. Milletimiz rahat olsun. Biz milletin işini zora sokacak, geleceğini zora sokacak hiçbir icraatın arkasında olmayız.

MHP İLE ORTAK KAMPANYA YOK ORTAK AMAÇ BİRLİĞİ VAR

Referandum sürecinde çok şey konuşulacak. Hayırcılar, istemezükçüler bir tarafta konuşlanacak. Onlar kendi kapasitelerince neden hayır denmesi gerektiğini anlatacaklar. Biz de anlatacağız. Biz bu değişikliği MHP ile beraber yaptık. Uzlaşarak bir değişiklik hazırladık ve milletimizin önüne getiriyoruz. MHP kendi prensipleri içerisinde, ilkeleri doğrultusunda Meclis'teki duruşunu sokakta da gösterecek. Bunu sayın Bahçeli de ilan etti, kampanyayı evet üzerine kuracaklarını söyledi. MHP ile ortak kampanya diye bir şey yok. Onlar ayrı parti biz ayrı partiyiz ama bir amaç birliği var.

TÜRKİYE DEĞİŞECEK MECBUREN SİZ DE DEĞİŞECEKSİNİZ

CHP'ye oy verenler milletini vatanını seven insanlar. Biz CHP'nin yöneticilerinden bahsediyoruz. Onlar küçük dünyalarında mutlular, mutluluklarının bozulmasını istemiyorlar. Türkiye değişecek siz de değişeceksinzi kardeşim başka yolu yok. Değişime ayak uydurmayan herkes yok olmaya mahkumdur, biz de dahil. Vatandaş değişimi zorluyor, değişim istiyor. Direnen biz olamayız. Biz aksine değişimi zorlamamız lazım.

REFERANDUM TARİHİ

Bu anayasa değişikliği muhtemelen Nisan ayının ilk yarısında 20'sine kadar uygun bir tarihte yapılacak. Zannediyorum bu hafta içerisinde de kesin tarih açıklanmış olur. Bu YSK'nın vereceği karar. Biz onların adına burada tarih söylememiz doğru olmaz. Yapılan değişiklik şimdi Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuldu. Cumhurbaşkanı imzalayacak veya imzalamayacak. Biz imzalayacağını umit ediyoruz, geri gönderirse daha çok vakit kaybederiz. Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra 60 günü takip eden ilk pazar günü halkoylaması yapılır diyor kanun.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İSTİKRARI KALICI HALE GETİRİYOR

Bu anayasanın ne getirdiğini sahada vatandaşlarımızla paylaşacağız. Bu anayasa istikrarı kalıcı hale getiriyor. seçim oluyor, meclis seçiliyor, 2 ay sürüyor hükümet kurulmuyor. Zaman paradan kıymetlidir. Şimdi öyle değil mazbatasını aldı mı devrisi günü hükümeti kurar. Bir kere zaman kayıplarını önlüyor. Kesintisiz 5 yıl olunca hocam senin işine yarıyor, başladın bitirdin. Sen hangi barajları bitiriyorsun şimdi, rahmetli Demirel zamanından bile kalanlar vardır.

'MAKAM VE MEVKİ İÇİN SİYASET YAPIYORUZ'

Yıldırım konuşmasında "Biz makam için, mevki için ve ülkemize hizmet için siyaset yapıyoruz" ifadelerini kullandı. Yıldırım'ın bu sözleri  'farkında olmadan tarihi bir itirafta bulundu' yorumlarına neden oldu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları