CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin konuştu.

AKP'nin FETÖ ve El Nusra'ya destek verdiğini söyleyen Böke, "Bu ideolojik atmosfer Halep nedeniyle Rusya temsilcilikleri önünde cihat bayrakları açtı. Buna göz yumuldu" dedi.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Selin Sayek Böke'nin açıklamaları özetle şöyle: 

‘RUSYA'NIN ACISINI PAYLAŞIYORUZ' 

 Rusya başkonsolosluğu önündeki protestonun arkasında kim var? Maalesef her hafta olduğu gibi yine acılarla başlıyoruz. Yine şehit haberlerimiz var. El Bab'da 4 canımızı kaybettik. Sadece 10 gün içinde terör saldırılarında 59 kişiyi, evladımızı, çocuğumuzu kaybettik. Ardından canı Türkiye'ye emanet olan büyükelçiye suikast düzenlendi. Diplomatlarını ASALA'ya terör vermiş bir ülke olarak Rusya'nın acısını paylaşıyoruz. 

‘ANKARA'NIN KALBİNDE BİR BÜYÜKELÇİ POLİS TARAFINDAN KATLEDİLDİ' 

Bu suikast sıradan bir olay değil. Ankara'nın kalbinde en güvenlik olması gereken bölgede bir büyükelçi polis tarafından katledildi. Türkiye kendi ülkesinde diplomatı koruyamadı. Büyükelçinin katili bir polis. Katilin canlı ele geçirilmesi gerekirken © SPUTNİK/ YANA LAPİKOVA Rus senatör: Karlov saldırısının arkasında ABD var, ama... böyle yapılmadı. Ortaya çıkan utanç zincirinin tek sorumlusu AKP'dir. ‘TÜRKİYE'DE KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOK' Böyle bir olay karşısında AKP üst akıl lafına sığındı. Saray rejimi inşa etmek isteyen AKP üst akıl lafına sığındı. Türkiye'de kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Ne diplomatlar, ne bizler. Kimse kendini güvende hissetmiyor.

 ‘MİT SOSYAL MEDYADA CUMHURBAŞKANINA HAKARET KOVALIYOR'

 Türkiye birden fazla terör örgütünün hedefinde. PKK, IŞİD, FETÖ, Nusra… Uzayıp gidiyor. Ülke sınırları kevgire dönmüş. Ülke cihatçıların geçiş merkezine dönüşmüş. MİT sosyal medyada Cumhurbaşkanına hakaret kovalıyor. Ülkeyi yönetenlerin bütün bu çöküşe karşı tek söyledikleri üst akıl. Diplomatlar ölüyor, Gazi Meclis bombalanıyor. Tek bir cevap var: Üst akıl.

‘TAZİYE DİLEMEK İÇİN Mİ NUTUK ATMAK İÇİN Mİ VARSINIZ?'

Türkiye başkalarının insafına kaldıysa siz neredesiniz kardeşim? Taziye dilemek için mi nutuk atmak için mi varsınız? Siz ne işe yarıyorsunuz? Üst akıl hikayesinden bezdik, bu yalandan sıkıldık. Gerçeği tarif etmek zorundayız. Türkiye'nin sorunu üst akıl sorunu değildir. AKP'nin aklını yitirmesine neden olan iktidar hırsıdır, Saray rejimidir. ‘SINIR GÜVENLİĞİ ORTADAN KALDIRAN SİZSİNİZ' Tetiği çeken el ister FETÖ, ister El Nusra olsun bugünkü tablo AKP'nin bilerek isteyerek yarattığı ideolojik atmosferdir. FETÖ tetiği çekmişse, bela eden yine sizsiniz. El Nusra ise cihatçı örgütlere her türlü desteği veren de sizsiniz. Sınır güvenliği ortadan kaldıran sizsiniz. Sorumlu sizsiniz. Bu ideolojik atmosfer Halep nedeniyle Rusya temsilcilikleri önünde cihat bayrakları açtı. Buna göz yumuldu. 15 yıl önce Türkiye'de böyle bir polis olmazdı. Türkiye'ye Suriye'de bedel ödeten AKP'dir. 

‘MOSKOVA ANLAŞMASI, SURİYE POLİTİKASININ İFLASININ TESCİLİDİR'

AKP'nin Suriye politikasının iflası resmileşti. Dün yapılan Moskova anlaşması, Suriye politikasının iflasının tescilidir. Madem bu noktaya gelinecekti; neden Türkiye'nin son 6 senesi, saygınlığını heba ettiniz? Neden, ne uğruna?

‘DEVRİMLE KURULMUŞ CUMHURİYET'İ YOK ETME TEKLİFİ' Şimdi de adına başkanlık dedikleri diktatörlük tasarısıyla Cumhuriyet ve rejim hedefte. Meclise getirilmiş olan teklif açıkça rejim değişikliği teklifidir. Diktatörlük önerisidir. Bu diktatör her şeye dokunabilir ama kendisine dokunulmaz. Türkiye'yi tek adama teslim etme teklifidir. Kısacası savaşla ve devrimle kurulmuş bildiğimiz Cumhuriyet'i yok etme teklifidir. ‘KARŞINIZDA MİLYONLARI BULACAKSINIZ' Karşınızda canla, başla Cumhuriyete sahip çıkacak milyonları bulacaksınız. Bugün olduğu gibi bundan sonra da Meclis'te mücadele etmeye devam edeceğiz. Gerekirse meydanlarda, gerekirse sandıkta devam edeceğiz bu mücadeleyi kazanana kadar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları