Türk ve İngiliz bakanlar 2 gündür Antalya’da toplantı halindeler.

Terör saldırısıyla sarsılan İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Boris Johnson geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Antalya’daki bir otelde yaklaşık bir buçuk saat görüşmüştü. 

CHP Antalya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, bu gizli görüşmeye ilişkin çarpıcı bir iddiada bulundu. Budak'a göre, bu görüşmede İngiltere'nin referanduma dair tavrı konuşuldu.

“İNGİLTERE EVET’İ DESTEKLİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak,  bazı Avrupa ülkelerinin "15 Temmuz Darbe Girişimi ile FETÖ bağlantısı” konusunda izlediği tutumun bir benzerini İngiltere’nin de göstermesine rağmen İngiliz Dışişleri Bakanı’yla en üst düzeydeg örüşmelerin yapıldığına dikkat çekerek, Herkesle kavga eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson ile hem de FETÖ raporununyayınlandığı günde baş başa görüşüyor. Neden görüşme iptal edilmedi, neden tepki gösterilmedi?  Çünkü İngiltere, ‘Evet’i destekliyor” dedi.

"TÜRK VE İNGİLİZ BAKANLAR TOPLANTI HALİNDELER"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Muratpaşa Yeşildere Hayır Evi ve Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde  vatandaşlarla referandum sürecini konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin, içeride oluşturamadığı kavga ortamını dış politikada başardığını, Avrupa ülkelerinin sağcı politikacıları üzerinden bir kutuplaşmayı sağlamaya çalıştığını kaydeden Budak, benzer bir sürecin İngiltere ile de götürüldüğünü savundu.  

Budak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin 15 Temmuz Darbe girişimi ile FETÖ bağlantısı konusundaki yaklaşımına sert tepki gösterirken, benzer bir açıklamayı İngiltere’de yaptı. İngiltere de 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni FETÖ’nün gerçekleştirdiğine ‘ikna’ olmadığını söylüyor. Ama bakıyorsunuz Türk ve İngiliz bakanlar 2 gündür Antalya’da toplantı halindeler. Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Antalya’da gizli kapaklı 1.5 saat görüşüyor.  Neden? Neden bu rapor üzerine görüşmeyi iptal etmiyor, esip gürlemiyor. Neden ‘Eyy İngiltere’, ‘Eyy Kraliçe’demiyor.  Çünkü İngiltere ‘Evet’i destekliyor.  Türkiye’nin ulusal çıkarları üzerinden yürümesi gereken  dış politika ne yazık ki, bir partinin siyasi hedefleri için kullanılıyor. Türkiye’nin itibarı zedeleniyor. Avrupa’nın izlediği anlamsız tutum, aslında Avrupa’nın da Türkiye’de tek adam düzeni istediğini gösteriyor” dedi.

"TEK ADAM DÜZENİNDE ADALET OLMAZ"

Referandumasunulan değişikliğinin demokrasi ve hukuk içermediğini bu nedenle de ülkeye huzur getirmeyeceğini kaydeden Budak, partili başkan tarafından şekillendirilen yargıdan da “adalet” çıkmayacağını söyledi. Budak şöyle devam etti:

            “Rejim değişikliğinin içinde demokrasi yok, özgürlük yok, hukuk yok. Bütün yetkiler bir kişiye veriliyorsa orada demokrasi olmaz. Demokrasi için, hukuk için kuvvetler ayrılığı ilkesi gereklidir. Halka dayatılan tek adam rejiminde ise kuvvetler birliği var. Tek adam yürütme, yasama ve yargı konusunda belirleyici konumda olacak. Yüksek Mahkemeleri o şekillendirecek, mahkemelere atanacak hakimleri seçecek Hakimler Savcılar Kurulu’nu o atayacak. Dolayısıyla tüm mahkemelere etki etmiş olacak. Yani hakimleri, bir partinin genel başkanı seçmiş olacak. Mahkemelerin içine bu kadar siyaset girerse, o mahkemelerden adalet değil, zulüm çıkar. Bugün Türkiye’de yargıya olan güven sıfır düzeyindedir. Herkes adalet arıyor. Tek adam düzeninde adalet hiç olmaz.”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları