CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzaladığı Moskova Deklarasyonu’na ilişkin olarak,

“AKP’nin Rusya ve İran çizgisinde Suriye sorununa çözüm arayışı, Esad’ı kabul etmesi anlamına geliyor. Ancak bunu itiraf etmiyorlar. AKP’nin bu U dönüşü, kendisi için bir prestij kaybı olsa da gerek Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerek Türkiye’nin güney sınırının güvenliği açısından umut ışığı olabilir” dedi.

Yılmaz, Moskova Deklarasyonu’na ilişkin olarak, Milliyet'ten Meriç Tafolar'a yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Moskova’da Türkiye, Rusya ve İran’ın yaptığı Suriye üçlü toplantısı sonunda yayınlanan deklarasyon, Suriye’deki iç savaşın sonlandırılması için yeni bir formatı teşkil etmektedir. 

AKP son 1.5 yıla kadar ABD yönetimiyle Esad’ın gönderilmesi için çalıştı ABD yönetiminin IŞİD’e karşı PYD’yi kullanması; Rusya’nın Esad’ı yeniden diriltmesi; İran’ın Esad’a karada verdiği büyük destek ve AKP’nin desteklediği silahlı muhaliflerin Halep’te yenilmesi; akabinde Rus Büyükelçisi’nin Ankara’da öldürülmesi Suriye’deki denklemi iyice Türkiye’nin aleyhine çevirmiş oldu. İşte bu atmosferde AKP’nin Suriye bağlamında ABD’den uzaklaşıp, uzunca süre rejim değişikliğiyle devirmek istediği Esad’ın müttefikleri Rusya ve İran’a yanaşma ihtiyacı çıktı.”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları