Amacın, devletin borçlanmalarında bu iktisadi kuruluşları teminat olarak göstermek olduğunu ifade etti. Böylece, borcun, kamu borcu olarak görülmeyeceğini söyledi.

Sözcü yazarı Ege Cansen, gündemi Sözcü TV'ye değerlendirdi. Varlık Fonu’nun detaylarını Sözcü Özel Haber Müdürü Bora Erdin’e anlatan Ekonomist Cansen, Varlık Fonu'nun anonim bir şirket olduğunun altını çizdi.

"Kamuya ait şirketlerin Varlık Fonu'na aktarılmasının arkasındaki nedenin, Maliye Bakanlığına gelir-para yaratmak" olduğunu belirten Cansen, "Devlet iki şekilde gelir yaratır; ya vergi toplar ya da borçlanır. Bunun üçüncü yolu ise Varlık Fonu gibi uygulamalardır." dedi. Ege Cansen Varlık Fonu'nun ilk uygulamalarının Körfez ülkelerinde görüldüğünü sözlerine ekledi.

Cansen, özelleştirme idaresine devredilen ve hatta devredilmeyen iktisadi kuruluşların, Varlık Fonu'na aktarılmasındaki amacın, devletin borçlanmalarında bu iktisadi kurumları teminat olarak göstermek olduğunu ifade etti. Böylece, borcun, kamu borcu olarak görülmeyeceğini söyledi.

"KÜRESELLEŞME İYİDİR"

Sözcü Ekonomi yazarı Ege Cansen, ülkeleri borç batağına sokan, sıcak para girişlerine bağımlı hale getiren, ulusal devletleri ortadan kaldıran "Küreselleşme"yi savunmuştu.

27 Kasım 2016 tarihinde, "Küreselleşmenin faydası zararından fazladır" yazısında şunları söylemişti:

Küreselleşme, ülkeler arasında sınırları kaldırmak demektir. Kaldırılacak sınırlar hukuki, siyasi veya iktisadi olabilir. Küreselleşmeyi savunanlar, bu kabil “insan yapması” sınırlar kalktıkça, rekabetin artacağını ve bu sayede fiyatların düşüp, ürün kalitesinin yükseleceğini ileri sürmektedir. Hem de her ülkede bunun olacağını söyler. Ben de aynı kanattayım. Onun için küreselleşmeden yanayım.

Cansen, 2016'da Küreselleşmeyi savunmuştu.

Cansen, 2016'da Küreselleşmeyi savunmuştu.

İlgili haberler için:

VARLIK FONU'NA DEVEREDİLEN KURULUŞLAR

KAMU BANKALARI VARLIK FONU'NA DEVREDİLİYOR

HHAK YAZDI: DUYUN-İ EKONOMİ

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları