Cansen, "Gayri iktisadi bir durum" başlıklı yazısında, Türk bakanlar ile Hollanda arasında yaşanan gerilimin ülke ekonomisine etkisini yazdı.

Sözcü yazarı Ege Cansen, Türkiye ile Hollanda arasındaki gerilimi yazdı.

Cansen, "Gayri iktisadi bir durum" başlıklı yazısında, Türk bakanlar ile Hollanda arasında yaşanan gerilimin ülke ekonomisine etkisini yazdı.

İHTİLAFTAN DAHA FAZLA ZARARLI ÇIKACAK

Yazısına, "AB'nin 'teknolojide ileri-ekonomide güçlü' ülkeleriyle aramız açıldı. Bu kötü oldu." diye başlayan Ege Cansen, "Doğrudur. Bu ülkeler (Almanya, Hollanda, Avusturya, İsveç, Belçika ve arkadan gelecek diğerleri) Türkiye pazarını kaybetmek istemez." dedi.

"Peki, biz onların pazarlarını kaybetmek istiyor muyuz?" diye soran Cansen, "Hayır. Bu ihtilaftan daha fazla zararlı çıkacak taraf, Türkiye'dir." dedi. "Çünkü," diye devam eden Cansen, "Türkiye “taşıma suyla” (yabancı para) ekonomi değirmenini döndürmektedir. Bu ülkeler ise sıcak para kaynağıdır. Üstelik daha henüz, başta Rusya olmak üzere komşularımızla iktisadi ilişkilerimizi hale yola koyamadık." dedi.

ÇÖZÜMÜN ANAHTARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DADIR

Sözcü yazarı, yazısının devamında şunları söyledi:

"Eğer Türkiye, Hollanda'ya bedel ödetmek için ambargo-boykot gibi nahoş iktisadi tedbirlere başvurmazsa Hollanda ile ticari ilişkilerimizin fazlaca bozulacağını sanmıyorum. Zaten bu gerilim iki ülkenin iş âlemi arasında çıkmış değildir. Kök sebep “İslam-Batı” çatışmasıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçtiği kelimelerle Batı'nın damarına basmaktadır. Bu bakımdan çözümün anahtarı yine onun elindedir. İsterse, AB ilişkilerini tekrar rayına oturtabilir. Anladığım kadarıyla kendisi bunu, referandum sonrasında yapmayı planlıyor. Çünkü mevcut gerilim referandum sürecinde hükümetin işine yarıyor. Onlar da bu fırsatı köpürte köpürte kullanmak istiyor."


Image

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları