Geçtiğimiz günlerde Almanya'dan ekonomik yardım istediğiyle gündeme gelen Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Almanya'dan ekonomik yardım istediğiyle (İlgili haber için tıklayınız.) gündeme gelen Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Şimşek ekonomideki kötü gidişatı itiraf etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Forum İstanbul'da yaptığı açıklamada, yüzde 12 seviyesine gelen enflasyon için açıklamalarda bulundu. Gıda komitesini bugün toplantıya çağıracağını açıklayan Şimşek "Ciddi tedbir almamız lazım, alacağız" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'ten çok önemli "enflasyon" açıklaması geldi. Şimşek ekonomideki kötü gidişatı itiraf etti.

Şimşek'in yaptığı açıklamadan başlıklar şu şekilde:

*Çift haneli enflasyon kabul edilebilir değil.

*Ciddi sıkılaşmaya gidildi; bunun enflasyonda gecikmeli etkisi ortaya çıkacak.

*Bugün gıda komitesini toplantıya çağırdım, ciddi tedbir almamız lazım, alacağız.

*Kamu maliyesi en güçlü tarafımız, orada ufak bir genişleme var, ölçüsü önemli; onu sınırlamak lazım, önemli olan çok açılmamak.

*Teknolojilere destek verecek bir yatırım bankası kurma niyetimiz var; ya mevcut bir yatırım bankasını yapılandırmak lazım ya da yeni banka kurmak lazım.

*Mevcut banka Türkiye Kalkınma Bankası olabilir, bu konu Mayıs ayı sonrasında değerlendirilecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları