Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı görüşmenin ardından, Ankara'nın Suriye politikası yeniden değişti.

Erdoğan, bundan sadece 10 gün önce "Suriye'de El Bab'dan daha derine inmemek gerekir" diye açıklama yapmışken, Trump'la görüşmeden sadece saatler sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yeni hedefi açıkladı; "El Bab'dan sonra hedef Rakka."

Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Bin Ahmed Al- Jubeir ile düzenlediği basın toplantısında,”El Bab Operasyonu’nun bir an önce tamamlanması gerekiyor. Bundan sonraki hedef Suriye’de Rakka Operasyonu’dur. Özel kuvvetlerimizi devreye sokabiliriz” dedi. Çavuşoğlu’nun, Erdoğan-Trump görüşmesinden hemen sonra yaptığı bu açıklama, Suriye’de tüm dengeleri değiştirecek nitelikte.

ABD, IŞİD’in “başkent” ilan ettiği Rakka’nın ele geçirilmesine yönelik operasyonu Suriye’de, Türkiye’nin bölücü terör örgütü PKK’nın devamı olarak nitelendirdiği YPG-PYD ile başlatmıştı. PYD-YPG sözcüleri geçen hafta yaptıkları açıklamada, bundan üç ay önce, 6 Kasım’da başlayan operasyonun “ikinci safhasına geçildiğini” açıklamışlardı.

Ancak Trump-Erdoğan görüşmesinden sonra Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklama, “Suriyeli Kürtler devre dışı mı bırakılacak?” sorusunu akıllara getirdi. Türkiye’nin, terörist ilan ettiği YPG_PYD ile Suriye’de herhangi bir şekilde işbirliği ya da ortak operasyon yapması mümkün değil.

Dolayısıyla, Türk özel kuvvetlerinin devreye sokulacağı herhangi bir Rakka operasyonunda YPG-PYD unsurlarının da yer alması söz konusu değil. Diplomatik kulislerde, Çavuşoğlu’nun açıklamasının Trump-Erdoğan görüşmesinden hemen sonra gelmesi, üstelik Erdoğan’ın daha önce söylediği “El Bab’dan daha derine inmeyeceğiz” sözlerinden de sapma olması nedeniyle, “Washington-Ankara anlaştı” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

TRUMP YÖNETİMİNİN SURİYELİ KÜRTLERE YAKLAŞIMI BELLİ DEĞİL

ABD’de Donald Trump’ın Başkanlık görevini devraldığı 20 Ocak’tan sonra, Washington’daki yeni yönetimin Suriye’deki YPG-PYD unsurlarına yaklaşımın ne olacağı konusunda herhangi bir işaret gelmemişti.

Trump’un göreve başlamasından sonra ABD, Ankara’nın tepkisine rağmen, YPG-PYD unsurlarının “ana omurgasını” oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerine zırhlı araçlar vermişti. Ancak bu araçların verilmesinin, bir önceki Başkan Barack Obama tarafından talimatlandırıldığı da kamuoyuna sızdırılmıştı.

Trump ayrıca, Rakka’ya yönelik Obama döneminde hazırlanmış YPG-PYD ile yapılacak operasyon planlarını “rafa kaldırdığı” bilgisi de sızmıştı.

Washington Post gazetesinde geçen hafta çıkan haberde, Obama döneminde PYD-YPG kullanılarak, Rakka’nın IŞİD’den geri alınmasına ilişkin planın Trump’a sunulduğu, ancak yeni Başkan’ın planı “eksik ve zayıf” bularak geri çevirdiği ifade edilmişti.

Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından Ankara’dan gelen “Rakka’ya ABD ile ortak operasyon” açıklamalarının, Trump’ın “zayıf” bulduğu Rakka planlarının Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ile güçlendirilmesinin işareti olabileceği diplomatik kulislerde konuşulmaya başlandı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları