Giuliani ve Mukasey ikilisinin Tayyip Erdoğan'dan para aldığı, ileri sürülüyor.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın 27 Mart 2017 günü tutuklanmasıyla birlikte Tayyip Erdoğan davanın doğrudan hedefine girdi. Zarrab’ı suçlayan iddianame yeni kanıtlar eklenerek yenilendi ve Halk Bank Genel Müdür Yardımıcısı Mehmet Hakan Atilla da sanık olarak davaya dahil edildi. Yöneltilen suçlamalar şöyle:

*İran’a yönelik ambargoyu düzenleyen yasaların örgütlü, kasıtlı ve tekrarlanarak ihlal edilmesi.

*Kara para aklama,

*Bankaların dolandırılması.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜLER

Sanık sandalyesinde Rıza Zarrab’ın yanında, Halk Bank Genel Müdür Yardımıcısı Mehmet Hakan Atilla da oturduğu ABD’nin New York kentinde görülen Rıza Zarrab davasında yeni aktörler sahne aldı. Geçen Şubat ayında Zarrab tarafı, Rudolph Giuliani ve Michael B. Mukasey’in danışman olarak tuttuklarını duyurdu.

Aydınlık'tan Yunus Soner'in haberine göre, tartışma yaratan danışmanlarla ilgili New York Savcılığının, Zarrab’ın avukatları ile 24 Mart’ta yaptıkları görüşmeden sonra hakime yazdığı mektupta yer alan saptamalar şöyle:

*Giuliani ve Mukasey 24 Şubat’ta Başsavcı Jeff Sessions’ı bilgilendirdi ve bundan kısa bir süre sonra Türkiye’ye gittiler.

*Giuliani ve Mukasey Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

*Bu görüşmede davanın olası çözümü ele alındı.

*Giuliani ve Mukasey, ABD’ye döndükten sonra hükümet temsilcileri ile görüşmeler yaptı. 

*Giuliani’nin danışmanlık şirketi Greenberg Traurig, kayıtlı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne lobicilik faaliyetleri yürütmektedir.

SAVCI GÖREVDEN ALINDI

Giuliani ve Mukasey’in danışman olarak davaya katılıp Türkiye’yi ziyaret etmesinden sonra davada önemli bir gelişme daha yaşandı. New York Güney Bölgesi ve davanın savcısı  Preet Bharara, Trump yönetimi tarafından görevden alındı.

"ERDOĞAN'DAN PARA ALIYORLAR"

Savcılığın Giuliani ve Mukasey’in danışman sıfatıyla davaya katılmasına itirazları üzerine dava hakimi  Richard Berman, Zarrab’ın avukatından ikilinin oynadıkları roller hakkında yazılı bildirim istedi. Talebe göre avukat, Giuliani’nin avukatlık şirketinin Türkiye ile ilişkilerini ve davada Zarrab’tan alınan ücret dışında elde ettiği kazancı açıklamak zorunda. Savcılığın talebinde üstü kapalı olarak “Giuliani ve Mukasey ikilisinin Tayyip Erdoğan'dan para aldığı” ileri sürülüyor. 

GUİLİANİ KİMDİR?

Giuliani Amerikan siyasetinde İsrail’in en kararlı müttefiklerinden biri sayılıyor. 1995’te Yaser Arafat’ı BM’nin konserinden atması, Amerikan basınına göre Yahudi toplumunda hala anılıyor.    

2008 başkanlık seçimlerinde Giuliani, İsrailli Haaretz gazetesi tarafından “seçilmesi İsrail’e en faydalı aday” olarak belirleniyor. Giuliani seçim kampanyasında İsrail’in NATO’ya alınmasını savunuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları