Tanal: Eşini cezaevinde ziyarete giden bir anneyi gözaltına almak ve içlerinden biri de hasta olan çocukları tek başlarına bırakmak ne vicdana ne hukuka sığar.

GERÇEK GÜNDEM - CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Mahmut Tanal'a ulaşan video görüntüsü Sincan Cezaevi önünden.

Tanal, içlerinden birisi de hasta olan 5 çocuğun bulunduğunu ve bu çocukların annesinin, cezaevinde bulunmakta olan eşinin ziyareti sırasında gözaltına alındığını ifade etti.

Tanal, Sincan Fatih Polis Merkezi yetkilileri ile görüştüğünü ifade ederek çocukların polisin koruması altında ve annelerin yanında tutulması gerektiğini kaydetti.

Tanal “Bu çocukların bu şekilde tek başlarına bırakılmaları Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi ve ilgili yasal hükümlere sığmamaktadır. Konunun takipçisi olacağız. Hukuk tabi ki işlemeli. Ancak bu 5 çocuğun mağdur olmaması için gereken adımlar en ivedi şekilde atılmalıdır.” dedi.

 Tanal, yaptığı açıklamada “Kim suçlu ise elbette cezasını çekmeli. Hukukun işletilmesi bizim en önemli önceliğimizdir. Ancak eşini cezaevinde ziyarete giden bir anneyi gözaltına almak ve bu nedenle içlerinden biri de hasta olan çocukları tek başlarına bırakmak ne vicdana ne hukuka ne insafa ne de ahlaka sığar. Görüntüler adete bir insanlık dramıdır. Konunun hassasiyetle takipçisi olacağız“ dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları