Habertürk yazarı Diyanet'in hutbesini böyle savundu.Nihal Bengisu Karaca: Diyanet'in hutbesinde ne var, vaizler "O zaman dans, renk" mi diyecekti!

Reina'da 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından eleştirilere konu olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cuma hutbesi tartışılmaya devam ediyor.

"Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür" sözlerine yer verilen hutbeyle ilgili olarak "Ne var bu ifadede?" sorusunu soran Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, “O zaman dans, o zaman renk!' mi diyecek vaizler hutbede?" dedi.

Nihal Bengisu Karaca'nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Ne demiş Diyanet?

“Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür.”

Ne var bu ifadede?

“O zaman dans, o zaman renk!” mi diyecek vaizler hutbede?"

HUTBEDE NE DİYORDU?

Her yılın sonu, yeni bir yılın başlangıcıdır aslında. Öyleyse bu yeni başlangıcı vesile kılarak hadiste dile getirilen soruları kendimize yeniden soralım.

Unutmayalım ki; ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayr-i meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz.

Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları