‘Hayır’ oyları yüzde 51.2, ‘evet’ oyları yüzde 48.8 olarak belirlendi.

EN YAKIN TAHMİN

Kamuoyu araştırma şirketi SONAR 16 Haziran halk oylaması ile ilgili araştırma sonucunu açıkladı. ‘Hayır’ oyları yüzde 51.2, ‘evet’ oyları yüzde 48.8 olarak belirlendi.

12 Haziran 2011 genel seçimlerini, 2014 Cumhurbaşkanı, 7 Haziran 2015 genel seçimlerini sonuca en yakın tahmin eden SONAR, 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması ile ilgili yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırma, 10-24 Mart tarihleri arasında Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre 26 ilde 5 bin kişi ile gerçekleştirildi. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay illerinde yüzü yüze anket yöntemi, Ağrı, Mardin ve Van’da “CATI” yöntemi ile yapılan araştırma ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, “Araştırmaya katılanların yüzde 43,30’u Hayır oyu kullanacağını, yüzde 43,34’ü de Evet oyu kullanacağını bildirmiştir. Yüzde 13,36’lık kesim de ‘yanıt yok’ demiştir. Kararsızlar ve görüşünü belirtmeyenlerin yüz yüze anket yapılırken, ifadeleri ve tutumları da incelenmiş ve bu kişilerin daha çok ‘Hayır’ eğilimlerini söylemeye çekinen vatandaşlar olduğu saptanmıştır. Yapılan çok yönlü analizlerden sonra sonuç hakkında nihai kanaate varılmıştır. Buna göre 16 Nisan için öngördüğümüz sonuç yüzde 51,2 ‘Hayır’, yüzde 48,8 ‘Evet’tir” dedi.

YÜZDE 53'E KADAR YÜKSELEBİLİR

Aydınlık'ın haberine göre, yaptıkları araştırmayı herhangi bir parti veya kuruluş için yapmadıklarını vurgulayan Hakan Bayrakçı, “Yaptığımız araştırma ve sonuçları 30 yıllık tecrübemizin sonucudur. Karşılaşılabilecek tüm faktörler hesaba katılmıştır. Hayır oylarının biraz daha yükselmesi sürpriz olmaz. Yüzde 53’e kadar yükselebilir” diye konuştu.

“Hayır” oyu verecekler genelde kararsız

Türkiye seçmeninin önemli bir bölümünün memur olduğunu ifade eden Bayrakçı, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle araştırmalarda bu kitleden sağlıklı bir sonuç alınamadığını, “Evet” oyu vereceklerin rahatça söylediğini, ama “Hayır” oyu vereceklerin genelde kararsız veya sandığa gitmeyeceğini belirttiğini bildirdi. Memurların OHAL dönemi nedeniyle tavrını rahatça ortaya koyamadıklarını ifade etti.

Bayrakçı “Evet-Hayır” oylarının eşit çıkmasına rağmen kararsızların dağıtımında “Hayır” oylarının neden öne geçtiğini de şöyle açıkladı:

“Yaptığımız saha çalışmasında kararsız olduğunu söyleyenlerin kaygılarını ve çekincelerini gördük. Hayır dediği halde araştırma yapan kişilere kararsızım veya sandığa gitmeyeceğim dediklerini belirledik. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda kararsızların dağıtımının klasik usulde yapılmasının yanlış olacağı sonucuna vardık. İnce eleyip sık dokuduk. Ayrıca Evet diyenlerin içinde en az 1-2 puan Hayır oyu da bulunuyor.”

Piyasada Evet’i yüksek gösteren araştırma şirketleri ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bayrakçı, “Bu arkadaşlardan bazılarının ne yaptığını bilemiyorum. Ama bazı arkadaşların değerlendirmeyi yanlış yaptıklarını düşünüyorum. Özellikle kararsızların dağıtımında izledikleri yönteminin yanlış olduğunu sanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları