HDP Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişikliğine ilişkin olarak ancak iki şartla destek verebileceklerini belirtti.

HDP Siirt milletvekili Kadri Yıldırım, Kürtlere statü ve anadilde eğitim hakkının Anayasal olarak güvenceye alınması şartıyla ‘başkanlık sistemine’ “Hayır” demeyeceklerini söyledi.

Kadri Yıldırım, 7 Haziran’dan bu yana iki temel hak; anadilde eğitim hakkı ve üniter yapı içinde kalmak şartıyla Kürtlere bir statü hakkı verilmesi üzerinde durduklarını belirtti. Yıldırım, bu iki temel hak güvenceye alınması halinde ‘başkanlık sistemine hayır’ demeleri için hiçbir neden olmayacağını belirtti: “Ama Kürt halkının anadilde eğitim hakkı ve üniter yapı içerisinde kalmak kaydıyla Kürtlere bir statü hakkının yer almadığı bir anayasa veya sistemin adı ne olursa olsun parlamenter sistem olsun, bizim ona evet dememiz mümkün değil. Makul da değil, o zaman kendi kendimizle çelişiriz.”

 

ALTAN TAN DA 'BİZE GELİN' DEMİŞTİ

HDP'li Altan Tan da, Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli'nin başkanlık anayasası için buluştukları sırada Meclis'te yaptığı basın toplantısında AKP'ye seslenerek "Abdullah Öcalan bugüne kadar bir kez bile başkanlığa karşı olduğunu söylemedi. Eğer başkanlık istiyorsanız bunun için MHP'ye gitmeyin bize gelin' dierek başkanlık anayasası için AKP ile müzakereye açık oldukları sinyalini vermişti.

'SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ' DİYEN TUTUKLU

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve ardından yapılan 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde "Seni başkan yaptırmayacağız" kampanysı ile Erdoğan'ın başkanlığı için AKP'nin tek başına yeterli sayıya ulaşmasını önleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları