İsviçre'nin çok satan gazetelerinden Blick, Türkçe attığı manşetle referandumda 'Hayır' çağrısı yaptı.

İsviçre'nin çok satan gazetesi Blick, ülkedeki Türkiye vatandaşlarına Türkçe seslendi ve referandumda “hayır” deme çağrısında bulundu.

150 bin tiraja sahip olan ve online gazetesi günlük 1.5 milyon kişi tarafından okunan Blick, “Erdoğan’ın Diktatörlüğüne Hayır Oyu kullanın” manşeti attı.

Sputnik’in haberine göre gazetedeki çağrıda, “İsviçre’de yaşayan sevgili Türkler. 16 Nisan’da Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi ülkenizde yetkilerini diktatoryal bir seviyeye çıkarabilecek referandum için sandık başına gideceksiniz. Yurt dışında yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk vatandaşı ile beraber bu reformda sizler de karar alacaksınız. Bundan dolayı İsviçre’de de yoğun bir seçim yarışı yaşanıyor” denildi.

İsviçre’nin “dünyadaki en özgür ülke” olduğunun savunulduğu yazı şu ifadelerle son buldu: “Dünyaya nasıl işleyeceğini söylemiyoruz. Ama İsviçre’de bizimle yaşamak isteyen insanlardan da beklentilerimiz var, ve tabii ki sizlerden de İsviçre’de yaşayan sevgili Türkler. Burada yaşayan herkes değerlerimize saygı göstermeli, yararlandığı özgürlükler için bir duruş sergilemelidir. Herkes için eşit haklar, düşünce özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı. Yukarıda saydığımız tüm özgürlükler bu yasa ile ülkenizde yok edilecektir. Bunları isteyip istememek gerçekten Türkiye’de yaşayan insanların kararına bağlıdır. Biz İsviçreliler için kabul edilemez olan, buradaki özgürlük ve hukuk devletinden faydalanıp, bunların kendi ülkesinde kaldırılmasını istemektir. Bu kabul edilemez. Her kim ki kendi ülkesinde diktatoryal bir yapı istiyorsa, buyursun yapsın. Ama kendi ülkesinde o diktatoryal yapıyla yaşamak şartıyla.

İşte bu yüzden Blick İsviçre’de yaşayan bütün Türkleri referandumda hayır oyu kullanmaya davet ediyor ve böylelikle Türkiye’deki otoriter bir sisteme de HAYIR.”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları