Kıbrıs Rum tarafında “Kilise kontrolünde 30 bin işsiz gençlerin bir militan ordu oluşturduğunu” ve bunların şiddete her zaman açık olduğu belirlendi.

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta Kilise’nin kontrolünde 30 bin kişilik milis bir Ordu oluşturulduğunu, bunun karşısında güvenlik konusunun tartışmaya dahi açılmaması gerektiğini söyledi. Başbakan Özgürgün, sağlık-Sen Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul etti. Kabulde Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ve Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu da hazır bulundu. Kabulün başında yaptığı konuşmada Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanlığından müzakere heyetinde Hükümet temsilcisinin yer almasını talep ettiklerini, ama bunun kabul görmediğini belirterek müzakere heyetinde bir temsilcinin bulunmamasının, bazı haberlerin Hükümete geç gelmesine, Kıbrıs Rum Kesiminde çıkan bir habere karşılık Hükümetin “doğru mu değil mi” bilmeden tepki koymasına yol açtığını ifade etti. Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Türk bayrağı ile ilgili açıklamasına işaret eden Özgürgün, bunların hoş şeyler olmadığını söyledi.

Güney’deki Kıbrıslı Rumların Yunanistan’a sonsuz bir güven duyduğu sonucunun Güney’de yapılan kamuoyu yoklamalarında görüldüğüne işaret eden Özgürgün, “Bu da demektir ki, Yunan Dışişleri Bakanı veya Başbakanı bir açıklama yaptığında Güney’in o anlamda (düşüncesini ) yansıtıyor. Biz de buna göre bir tepki göstermek durumundayız” dedi. Kıbrıs Türk tarafında da yapılan kamuoyu araştırmalarına da işaret eden Özgürgün, “Kıbrıs Türk halkı da gerçekleri görüyor, yani Kıbrıs Rum tarafı ile anlaşmanın ne kadar zor olduğunu görebildiğini ve kendisinin güvenlik ve garantisinden ve asla vazgeçemeyecek bir anlaşmayı aradığını da memnuniyetle görebiliyoruz” dedi.

“MİLİTAN ORDU… GÜVENLİK KONUSUNU ASLA TARTIŞMAMALIYIZ”

Kıbrıs Rum tarafında “Kilise kontrolünde 30 bin işsiz gençlerin bir militan ordu oluşturduğunu” ve bunların şiddete her zaman açık olduğunu kaydeden Özgürgün, “Biz bunları gördükten sonra tabii ki güvenlik konusunu asla tartışmamamız lazımdır” dedi. Kıbrıs Türk halkının hem güvenlik hem de ekonomik açıdan daha ileriye gitmesi gerektiğini ifade eden Özgürgün, “Bunu sağlayacak bir çözüme kimsenin itirazı olmaz. Bu anlamda Hükümet olarak da her desteği vereceğiz. Aksi takdirde tepkimizi ortaya koyacağız” dedi. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları