"Sayın Davutoğlu çıkaracaktı, görüşbirliğine vardık ama ömrü yetmedi."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlıktan azledilmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, peşini bırakmıyor. Neredeyse her grup toplantısında, her mitingde onun ismini anmadan edemiyor. 

Ahmet Davutoğlu, 27 Şubat 2016 tarihinde Meclisteki Bütçe Görüşmelerinde, Siyasi Etik Kanunu, Siyasetin Finansmanında Şeffaflığın Artırılması, Alevi vatandaşların taleplerinin karşılanması, darbe dönemlerinden kalan antidemokratik hükümlerin mevzuattan kaldırılması, taşeronların kamuda istihdam edilmesi gibi reformları da Meclise sevk etmeyi hedeflediklerini belirtmiş, "Gelin, derhal içtüzüğü değiştirelim" demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samsun'da yaptığı konuşmada, Ahmet Davutoğlu'nu yine unutmadı: "Rejimi değiştirelim mi değiştirmeyelim mi bu da tartışılabilir. Bana sorarasanız bugünkü rejimde hatalar var mı eksiklikler var mı, var tabi. Söyleyeyim bir siyasi ahlak kanununa ihtiyacımız var. İhale takipçisinin Meclis'te ne işi var? Yolsuzluk yapanın Meclis'te ne işi var? Siyasi ahlak kanunu çıkmak zorundadır. Sayın Davutoğlu çıkaracaktı, görüşbirliğine vardık ama ömrü yetmedi. Sen misin siyasi ahlak kanunu çıkaran, kapının önüne koydu."

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: "Yüzde 10 seçim barajı doğru değil. Niye yüzde 10 seçim barajı. Bir parti yüzde 9, 99 oy alsa dahi bir milletvekili meclise gelmiyor. Niye gelmiyor? Biz ne diyoruz yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı meclisi gelsin. O da çıksın kürsüden konuşsun milletin kürsüsü değil mi? 1 milyon oy almış meclise bir milletvekili sokamıyor, olmaz yanlıştır. Hem milli irade, diyeceksin hem de önüne duvar öreceksin.”

Kaynak: DHA

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları