İşgalcı Çin yönetimi’nin bu kez Doğu Türkistan’da Cami ve Mescitleri yıkarak yeni bir insanlık ve yasa dışı uygulamaya imza attığı açıklandı.

(PHA-Özel Haber ) İsveç Merkezli Doğu Türkistan Haber Merkezi’nın özel Kaynakları  aracılığı ile Kaşgar’ın Yenihisar ilçesinden bizzat aldığı haberlere göre ; Çinli İşgalcılar geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren Yenihisar İlçesi merkez,  köy ve yerleşim birimlerindeki Mescit ve Cami’lerde bir istatistik ve gözlem çalışması yaparak, 15 kişiden az Camaati olan Mescit ve Camilerin yıkılmasına karar verdiklerini ve bu yıkma kararını uygulamaya bu kentten başladıkıları bildirildi.

İşgalcı Çin yönetiminin bu uygulamalar için Pilot bölge olarak Kaşgar’ın tarihi ilçesi Yenihisar’ı seçtiği ve buradakı yıkım işlemlerinden sonra sıranın diğer bölgelerdeki Mescit ve Camiler olduğu belirtiliyor.

İşgalcı Çin’in Yenihisar’da Mescit ve Camileri yıkarken, geleneksel Çin sinsi yalanları ile düzenbazlık ve aldatma yöntemini en iyi şekilde kullandıkları açık olarak görülüyor. İşgalcı Çin yönetimi halefleri olan önceki  işgalcı Faşist  yönetimlerin usullerini kullanmayı sürüdürüyor. Bu yöntem ise, yapacağı bu ve benzeri menfur uygulamaları için gerekçeler,sebepler ve nedenler icat etemeleri olarak açıklanıyor. İşgalcı Çin, ürettikleri bu yeni suçlar ve karalamalar ve töhmetleri Müslüman Uygur Türklerine karşı baskı ve zulümleri için delil  olarak kullanıyor. Kadınların, 18.yaşından küçüklerin,öğrenci ve ÇKP üyeleri ile devletten maaş alan Memur ve işçilerin cami’ye gitmelerini ve namaz kılmalarını yasaklıyor.Bu nedenle Mescit ve Cami’lerin camaat sayısını kendi müdahale ve baskıları ile 15 kişinin altına düşürüyor. Bu sinsi ve göz boyama temelli uygulamaları ile bu kutsal ibadet mekanlarını tahrip ederek yok  etmiş oluyor.

Kaşgar’ın Yenihisar İlçesi Hakkında Bilgiler

Yenihisar İlçesi, Kaşgar’ın 60 Km.güneyinde yer alan ve kuruluşu Karahanlılar devrine dayanan çok önemli bir ilçe olarak biliniyor. Kaşgar merkezli Karahanlı devletinin ilk Müslüman Hükümdarı Abdulkerim Satuk Buğra han Ceddimiz, Doğu Türkistan’ın güney bölgelerine yönelik Fetih yürüyüş ve cihad savaşlarına başlerken Yenihisar İlçesini merkez yaptığı ve Karargahını bu kent’te kurmuştur. Yenihisar’in güneyinde at ile 3 günde geçilebilen ünlü Himit’in sayı (Hamit’in Taşlı Çölü) bulunuyor. Bu özelliği ve stratejik sebeplerden  dolayı çok önemli bir konumda bulunuyor.10.yüzyılda vuku bulan İslam dinini yayma ve Fetih savaşlarında bu bölge’de büyük Gazatların ve halledici meydan savaşlarının yapıldığı tarihi kaynaklarda belirtiliyor. Kentin Ordanlıkım adlı mevkii’nde o dönemdeki kutsal savaşlarda şehit olan binlerce Müslüman Türk’ün gömüldüğü toplu mezarlıkları  kutsal mekan olarak kabul ediliyor. İşgalci Çin’in yasaklamasına kadar ( 1960’lı yıllara kadar) bu bölgede  bin yıl önceki bu savaşlarda şehit düşün şühedaya anmak için görkemli törenlerle binlerce kişi bu kutsal mezarlıkları ziyaret  ve dua etmek için topluca yola çıkarak Ordanlıkım’ Şehitler alanına geliyorlar ve burada günlerce kalarak ibadet ediyor şehitleri anıyor  ve dua ediyorlardı. Bu etkinlik bir dini Festival havasında günlerce devam ediyordu.

Ayrıca,1930’lu yıllarda Doğu Türkistan genelinde İşgalcılere karşı yapılan ve 12 Kasım 1933’da Kaşgar’da ilan edilen Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’nin ilanı ile sonuçlanan milli bağımsızlık savaşlarında önemli rol oynayan bir kent olarak tarihe geçiyor.Yenihisar’da Çinli işgalcılar ile onların müttefikleri Çinli Müslüman Tunganlar ile yapılan halledici savaşlarda Doğu Türkistan Liderlerinden Mehmet Emin Buğra’nın Kardeşleri de olan Hoten Cephe Komutanları Emir Nur Ahmet ve Şahmensur Abdullah Hanlar bu kenti savunurken şehit düşüyorlar.Bu iki kahraman’ın kabirlerin bu kent kaklı tarafından kutsal mekan olarak  halen ziyaret ediliyor.

Doğu Türkistan’da 1946 yılında başlayan aydınlanma ve Milli kültür ve öze dönme hareketi olan Üç Efendiler hareketinin öncülerinden ve 1949’lı yıllardan sonra Türkiye,İslam dünyası ve diaspora da başlatılan Doğu Türkistan Milli bağımsızlık hareketinin Bayraktarlarından ve Doğu Türkistan Liderlerinden merhum İsa Yusuf Alptekin’in  memleketi olması ile de önce çıkıyor.

Kahraman Yenihisar halkı kahraman ecdatlarından aldığı manevi güç ile işgalcılere karşı her zaman güçlü tepki ve direnç göstermesi ile de dikkati çekiyor.

 Yenihisar İlçesi insanlarının teknik ve el sanatlarına yatkınlığı ve mahareti ile tanınıyor.Bıçakaçılık ve geleneksel demircilik ve el sanataları hale bu kentte en revaçta olan  meslekler olarak öne çıkıyor.

İşgalcı çin’in Mescit ve Camileri tahrip uygulamalarına pilot bölge olarak bu kenti seçmesi de dikkat çekici bulunuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları