Bugünlerde biraz gerilere bundan 100 yıl öncesine gidelim dedim. Son günlerde Türkiye Cumhuriyeti kurumları modern Duyun-u Umumiye olan Varlık fonuna devrediliyor.

Sene 1853-1856 yılları arasında malum Osmanlı İmparatorluğu son demlerinde bir Kırım harbi yaşadı. Kırım harbinin ağır yükünü taşıyamayan Devlet-i Ali Osmani 1854 yılında tabiri caizse ele güne muhtaç olmuş. Yani ilk borçlanmasını gerçekleştirmiş.

Devlet-i Osmani 1854-1874 yılları arasında yani yirmi yıllık sürede tam on beş kez borçlanma yoluna gidiyor. Bu işin ortalaması her on dört ayda bir borç alarak yaşayan bir imparatorluk herhalde sadece Osmanlı olmuştur.

1875 yılında tefecilere devamlı surette borçlanan Osmanlı defterlerine bir bakmış ama bakakalmış. Çünkü devletin gelirlerinin yüzde yirmi beşini aşmış bir borç manzarasını borçlanmanın yirmi birinci yılında fark etmişler.

1875 yılı Devlet-i Osmani için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü Düyun-u Umumiye' ye doğru giden yolda devletin vergi gelirlerinin %25 fazlasını aşmış bir borç olduğu ortaya çıkmıştı.

Ve aynı yıl "Ramazan Kararnameleri" olarak adlandırılan yani faizlerin borcunu Devlet-i Osmani ödeyemiyor. Alacaklı olan tefecilere ve bankalara diyor ki "Osmanlı Devleti artık bu faizleri ödeyemez" .

Sonrasında faizler beş yıl için yarıya indirildiğini devlet Ramazan Kararnamesi ile Avrupa banker ve bankalarına bildiriyor. O tarihte altının değeri 235 kuruş iken, bir anda 900 kuruşa çıkmıştı. Şimdi altın fiyatlarında oluşan fiyat artış rallisinin o gün yine Osmanlı tarafından yaşandığının farklı bir resmidir. Sadece 2011 yılı içerisinde TL'nin değer kaybının dolar karşısında ulaştığı rakamı göz önüne alırsak tablo hiç de farklı değil. Yani altında oluşan fiyat artışı o ülke için veya ülkeler için her zaman bir savaşın habercisidir. Tıpkı yüzyıl önce olduğu gibi,

1875'te alınan bu radikal ekonomi tedbirleri ekonomik sıkıntıyı çözememiş ve sonuç olarak 1879 yılında "Altı vergi idaresi adı altında o günkü ismi ile Rüsüm-u Sitte idaresi" kuruldu. Bu idarenin görevi tefecilik yaparak Osmanlı Devleti'ne borç veren galata bankerlerine Osmanlı'ya ait altı verginin on yıllığına tahsilatını yapma hakkını galata bankerlerine devretmek oldu. Hani Levantenler var ya işte onlar. Faiz geliri üzerinden İstanbul'da mal mülk sahibi olan yabancılar. Yani Osmanlı tefecilerin eline öyle bir düşmüş ki vergi gelirlerini on yıllığına yabancılara özelleştirmiş olmak zorunda kalmıştı.

1854-1879 yılları arasında Devlet-i Osmani'nin almış olduğu ekonomi tedbirleri maalesef ekonomiyi bir türlü rayına oturtamıyor.

Sene 1881 ve Devlet-i Osmani son olarak kendini ekonomik açıdan tasfiye edecek olan Düyun-u Umumiye İdaresi'ni kurarak 1933 yılına kadar borçlarını ödemek maalesef genç Türkiye Cumhuriyeti'ne kalıyor.

Osmanlının har vurup harman savuran şatafatının bedelini kanları, canları ve paraları ile bizim milletimiz ödedi. Türkiye Cumhuriyeti son on yıldır gelirinden fazla borçlanıyor. İktidar ve güç sahipleri şatafata yapılan harcamalara ses çıkartmıyor. Aslında Lale devrinin bugünlerde bittiği ve Fetret devrine yani birliğimizin yerine ayrışmamızın ön plana çıktığı bir dönemi yaşıyoruz.

Tarih bilen ve dün nelerin yaşandığını okuyabilen devlet adamları bugünleri çok iyi muhasebe edebilir. Evet, son yıllarda böyle devlet adamlarımız artık yok. Fakat bilesiniz ki devletine, milletine bağlı bürokratlarımız da yok. Bugünlerde tasfiyeler Irak örneğinde olduğu gibi silah gücü ile yapılıyor. Irak nasıl tasfiye edilip borçlandırıldıysa sonra Irak'a dost ülkeler toplantısı veya son günlerde yaşanılan Libya'nın dostları toplantısında bakıyorsunuz Batı ülkeleri gidip Libya'yı yerle bir etmişler. Sonra aynı masada Libya'nın dostu olduğunu ifade ediyorlar. Libya halkına ait olan dondurulmuş mali kaynakları Libya halkının hizmetine sunup sunmayacaklarını tartışıyorlar.

Bu ne yaman çelişkidir ki; Cumhuriyet tarihinin devasa cari açığı ve devasa boyutlara ulaşmış olan iç ve dış borçlanması maalesef 2002 yılından bu güne kadar yapıldı.

Osmanlı'nın şatafatının bedelini millet ödedi. Yeni Türkiye Cumhuriyeti devleti Osmanlı'dan kalan borçların son taksitini 1987 yılında 20 bin ABD doları olarak Turgut Özal'ın Başbakanlığında sıfırlamıştı.

Bugün ekonomideki dengesizlikler ve daha birçok eksiklik yarın yeni nesilleri zorlar hale doğru gidiyor. Bu günlerde böylece tarihe bir not da ben düşmüş oldum. Tabii duyan ve anlayanlar varsa.

Son altı ay içerisinde FETÖ çuvalı adına oluşturulan VARLIK FONU adı altında denetimsiz bir yapıya onlarca özel şirket ve hisseleri devredilmişti.

Son 24 saat içerisinde ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına elimizde son kalanlar devrediliyor.

Açıklamalarda HAZİNE'ye ait hisseler devrediliyor.

Kısaca Türk milletinin varlıklarına " KAFİR Türk halkının malları helaldir " fetvasında olduğu gibi el konuluyor. Ülke açık açık yağmalanıyor.

Hisseleri göreceksiniz çok yakında KATAR - BAE -MALEZYA - SUUDİ ARABİSTAN kral veya emirlerine ait şirketlere devrederek temizliği yapacaklar.

Kayda girmemiş fakat AKP yönetimi ve kadroları tarafından yağmalanan Türk milletine ait 4.5 TRİLYON dolar para kazanç olamaz. O halde ortada bir tokat var.

Ve bu paraların ödenme zamanı geldi. Nasıl ödenecek sorusuna mahal vermeden ..

Katar emirine söz verilen Karadeniz bölgesi borca karşılık veriliyor.

Bugün DUYUN-U UMUMİYE benzeri Varlık Fonuna devredilenler yakında ona buna borca karşılık ödenir.

Yarınlarımız AKP iktidarlarında çalındı.

Çocuklarımızın geleceği artık yok.

Unutmayın bizim bile geleceğimiz yok. 

Romanya vatandaşları kadar olamadık. Meydanlara indiler . Rüşvetçilerin yargılanmaması için yasa çıkartan hükümeti ezdiler. Hükümet geri adım attı.

Romanya kadar olamadık. Çavuşesku ve ailesine 30 yılın sonunda ders verdiler.Ülkelerine ve milliyetlerine sahip çıktılar.

Sorsan kahraman milletiz efendim. 

Düne kadar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulu eline geçen batık bankalar ve menkulleri kimlere peşkeş çekildi.

Özelleştirme adı altında 650 milyar dolar değer biçilen KİT dediğimiz millete ait varlıklar 56 milyar dolara yandaşlara peşkeş çekildi.

TMSF tarafından el konulan onca özel şirkete ait varlık Türkcell - BMC - AKŞAM - GÜNEŞ gibi milyarlarca dolarlık varlık ! Erdoğan ve akrabalarına ya da dikkatlice bakın Katar -Suudi krallarının fonlarına devredildi.

Köleleştriliyorsun Türk milleti ! 

Hala farkında değilsin. 

AKP Türkiye için tek bir çivi çakmadı. 90 yıl boyunca biriktirilenleri yağmaladı .

Hala sorgulamıyorsun.

RABITA - EL KAİDE - SUUD fetvası bu ! KAFİR TÜRK MİLLETİNİN MALLARI HELALDİR.

Bundan sonra gelecek olan fetva ise " KAFİR TÜRK MİLLETİNİN KADIN VE KIZLARI HELALDİR " diyecekler.

Uyumaya devam edin. 

Derin uyku hali ölüm hali arasında pek bir fark yok. 

Ya bu kumpastan çıkılacak. Ya da yok olacağız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları