Türkiye, S-400 bataryaları satın alan ilk NATO ülkesi olacak.

NE OLMUŞTU?

S-400 füzeleri, NATO konseptindeki adı SA-21 Growler.  S-400 hava savunma sistemi, Moskova hava sahasını koruyor.

2016'nın Kasım ayında Savunma Bakanı Fikri Işık, Ankara'nın, Moskova ile S-400 füze sistemlerinin satın alınması konusunda görüşmeler yaptığını söylemişti. Aralık ayının sonunda hükümetlerarası askeri teknik işbirliği komisyonu toplantısında, S-400 füze sistemlerinin Türkiye tarafından ihracı tekrar gündeme gelmişti.

Rus devlet şirketi Rostec'in CEO'su Sergei Chemezov, geçtiğimiz ay, Uluslararası Savunma Fuarında, oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, "Türkiye, S-400 füze sistemleriyle ilgileniyor. Görüşmeler devam ediyor. Mühim olan finansman konusu" demişti.

TÜRKİYE, S-400 ALAN İLK NATO ÜLKESİ OLACAK

Daha önce Rus savunma sanayisi şirketi Rostec'in CEO'su Sergey Çemezov, Türkiye'nin S-400'ler için kendilerinden kredi istediğini açıklamıştı.

Anlaşmanın imzalanması halinde, Türkiye, S-400 bataryaları satın alan ilk NATO ülkesi olacak.

Rusya daha önce Çin'le bir S-400 anlaşması imzalamıştı. Hindistan'la ise S-400'ler konusunda görüşmeler devam ediyor.

MÜZAKERE AŞAMASINDA

Rusya’nın Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemlerini sevk etmeye henüz başlamadığı, tarafların sistemlerin satışı için sözleşme hazırladığı belirtildi.

Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Servisi’nden bir kaynak, Rus basınına yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerinin sevkiyatı konusunda henüz müzakere aşamasında olduğunu belirtti.

'BİR SONRAKİ GÖRÜŞME MAYIS'TA İSTANBUL'DA'

Bu süreçte yeni taleplerin dile getirildiğini ve tarafların bunları gerçekleştirmek için çözüm aradığını ifade eden kaynak, “Bir sonraki görüşme, İstanbul’da yapılacak silah fuarında yapılacak” dedi.

TÜRKİYE KREDİ İLE ALMAK İSTİYOR

Rus yapımı S-400 hava sistemleriyle ilgilenen Türkiye, Rusya'dan kredi istedi.

Rossia 24 TV'ye konuşan Rostec CEO'su Sergei Chemezov, Türkiye'nin S-400 füzelerini almak için Rusya'dan kredi istediğini bildirdiğini söyledi.

Rossia 24'de Chemezov, "Türkiye s-400 hava savunma sistemlerini almak için kredi isteklerini bize bildirdiler. Ancak mesele tam anlamıyla çözülmüş değil. (Rusya) Maliye Bakanlığı kredi vermeyi kabul ettikten sonra, gerekli malzemeyi tedarik edeceğiz." dedi.

Rostec CEO'su bu kararın ne zaman alınabileceği konusunda hiçbir ayrıntı vermedi.

TÜRKİYE, RUS YAPIMI S-400 FÜZELERİNE TALİP

[Özel Haber]TÜRKİYE RUSYA'DAN KREDİ İSTEDİ

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları