Trump, Avustralya başbakanının yüzüne telefon kapattı: Gerekçe ‘yasadışı’ mülteciler.ABD Başkanı Trump, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’la telefon görüşmesini ‘kısa kesti.’

Washington Post’un aktardığına göre bir saat olarak planlanan görüşme sadece 25 dakika sürdü. Görüşmenin, eski başkan Barack Obama döneminde iki ülke arasında imzalanan mülteci anlaşması nedeniyle kısa sürdüğü belirtildi.

Obama dönemi ABD’sinin Avustralya’yla yaptığı anlaşmaya göre Avustralya’ya iltica başvurusunda bulunan 1250 kişi ABD’ye yerleştirilecekti.

‘Bu aptal anlaşmayı inceleyeceğim’

Görüşmeye dair yapılan resmi açıklamalara ‘gerginlik’ yansıtılmadı.

Turnbull, anlaşmaya uyacağını söylediği için Trump’a teşekkür ederken, Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise Trump’ın anlaşmaya uymaya istekli olduğunu söyledi.

Ancak ABD başkanının, Twitter’dan yaptığı açıklama gerginliği yine artırdı: “İnanabiliyor musunuz? Obama yönetimi Avustralya’dan binlerce kaçak göçmeni almayı kabul etmiş. Neden? Bu aptal anlaşmayı inceleyeceğim.”

Turnbull, hayal kırıklığına uğradı

Turnbull da ‘çok açık ve doğrudan’ diye tanımladığı görüşmenin ayrıntılarının kamuoyuna açıklanması nedeniyle, hayal kırıklığına uğradığını vurguladı.

Başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana tartışmalı kararlara imza atan Trump, son olarak nüfusun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu yedi ülke vatandaşlarına ABD’ye giriş yasağı kararı almıştı. New York’taki bir federal mahkeme ise Trump’ın yasak kararını geçici olarak askıya almıştı.

Ülke çapındaki uluslararası havalimanlarında Trump karşıtı geniş katılımlı gösteriler düzenlenmişti. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları