Erdoğan'ın Amerika seyahati öncesi kendisini nelerin beklediği belli oldu.

Ohio'lu Cumhuriyetçi Kongre üyesi Bill Johnson ve Illinois'li Demokrat Kongre Üyesi Brad Schneider, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik olarak Türkiye’ye dönük uyarı ve talepler için bir mektup kaleme aldı.

Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in haberine göre, Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti öncesinde, kaleme alınan mektup üzerinde Cumhuriyetçi ve Demokratlar anlaştı.

Mektubu imzalayan kongre üyelerinin sayısı Erdoğan'ın Washington'a geldiği Pazartesi akşamı itibarıyla 62 olmuştu.

Mektubun içeriği şöyle:

"TÜRKİYE'DEKİ DEMOKRATİK DEĞERLERİN DRAMATİK OLARAK GERİLEMESİ..."

     • Türkiye'nin demokratik kimliği uzun yıllardır Türk-Amerikan ilişkilerinin ve bu ülkenin bölgedeki rolünün bir parçası. Türkiye NATO ittifakına ilk çok partili seçimlerinin yapıldığı yıldan iki yıl sonra 1950'de katıldı. Türkiye'nin demokrasisi hem ittifak için önemli bir güç, hem de Balkanlar ve Ortadoğu'da istikrar kaynağı oldu.
     • Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamaya hazırlandığınız şu günlerde Türkiye'deki demokratik değerlerin dramatik olarak gerilemesinden ve insan haklarının uğradığı erozyondan duyduğumuz rahatsızlığı dile getirmek için size yazıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmenizde şu konulara öncelik vermenizde ısrarlıyız.

'REFERANDUM ŞEFFAFLIKTAN UZAK BİR ORTAMDA YAPILDI'

 • Erdoğan'ın demokratik kurumları hepten zayıflatması için temel oluşturan ve şeffaflıktan uzak olarak gerçekleştirilen son anayasa referandumundan özel olarak endişeliyiz. Referandum medya ve sivil toplumdan eleştirel seslerin hapse atıldığı, medya üzerinde sıkı kontrollerin uygulandığı bir olağanüstü hal altında yapıldı. Referandumun meşruiyetini izlemekle görevli AGİT'in seçim gözlemcileri, yaygın biçimde usulsüzlük tespit ettiler.
 • Türk medyası Erdoğan hükümetinin sansürüne ve sindirme çabalarına maruz kalırken gazeteciler hedef alıyor. Sınırsız Gazeteciler Örgütü'nün 2017 dünya basın endeksinde Türkiye 180 ülke arasında 155 sırada yer alarak dünyanın basın özgürlüklerinde en kötü ülkeleri arasına girdi. Uluslararası Af Örgütü verilerine göre 120 gazeteci hapiste ve 150'den fazla medya kuruluşu güç kullanılarak kapatıldı.

'MUHALİF SİYASETÇİLER HAPİSTE'

 • Hükümet terörle mücadele adı altında siyasi muhalefet gruplarına ve etnik Kürtlerin de aralarında olduğu azınlık topluluklarına yönelik doğrudan tehditlerini arttırdı. Muhalif siyasi parti liderleri ve milletvekilleri hapse atıldılar. Medya haberlerine göre 16 Nisan referandumundan sonra da hükümet bu gruplara yönelik baskılarını sürdürdü.

'MAHKEMELERİ KULLANARAK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BOĞDULAR'

 • Ancak son yıllarda Erdoğan ve yandaşları, ifade özgürlüğü gibi temel hakları boğmak ve demokratik olmayan eylemlerine her türlü muhalefeti engellemek için mahkemeleri kullanarak hukukun üstünlüğüne yönelik saldırılarını sürdürüyor. Binlerce Türkü — özellikle de gazetecileri — hapse attılar ve kendi vatandaşlarını — hatta ülkedeki Amerikalıları — kendi geleceklerinden korkan bir duruma soktular.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları