"Emperyalist müdahaleciliği" boşa çıkarmak için büyük bir adım attığını belirten Maduro, "Devlet Başkanı olarak, anayasanın bana tanıdığı özel yetkilerimi kullanarak Venezuela'nın Amerikan Devletleri Örgütünden derhal çekilmesi talimatını verdim." ifadesi

"DERHAL TALİMAT VERDİM"

Venezuela'da hükümet, protestoculara sert müdahalesine yönelik yapılan eleştirilerin ardından Amerikan Devletleri Örgütü'nden (OAS) ayrılma kararı aldı. Ülke çapında devam eden protestolarda ölü sayısı ise 32'ye çıktı.

Venezuela'nın, Amerikan Devletler Örgütünün içişlerine karışmasına yönelik tepkisi ilk değil.

Geçen yıl, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun binlerce taraftarı, Amerikan Devletleri Örgütünün, bu ülkenin iç işlerine karışmasına karşı çıkarak, protesto düzenlemişti.

Maduro, sonunda "Ya herro ya merro" dedi ve OAS üyeliğinden çekilme konusunda sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

"Emperyalist müdahaleciliği" boşa çıkarmak için büyük bir adım attığını belirten Maduro, "Devlet Başkanı olarak, anayasanın bana tanıdığı özel yetkilerimi kullanarak Venezuela'nın Amerikan Devletleri Örgütünden derhal çekilmesi talimatını verdim." ifadesini kullandı.

"AYRILMA TALEBİNİ PERŞEMBE GÜNÜ SUNACAĞIZ"

Haftalardır hükümet karşıtı protestolara sahne olan Venezuela’da sosyalist hükümet, Amerikan Devletleri Örgütü'nden (OAS) göstericilere sert müdahale edildiği yönünde gelen eleştirilere beklenmedik bir yanıt verdi. Venezuela hükümeti, OAS'tan çıkacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada "Ayrılma talebimizi Perşembe günü OAS’a yazılı olarak sunacağız" diye konuştu. Rodriguez, ulusal çapta televizyon kanallarından canlı yayınlanan konuşmasında kendilerine yönelik yapılan "dalkavuk ücretli köleler" gibi hakaretlere izin veremeyeceğini açıkladı.

Rodriguez Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da "Venezuela onuru, bağımsızlığı, egemenliği, ülkenin barış ve geleceği için OAS’tan çekiliyor" açıklamasında bulundu.

VENEZUELA'NIN EKONOMİK DURUMU

ham petrol fiyatlarının düşmesi, zengin petrol yataklarına sahip yaklaşık 30 milyon nüfuslu Venezuela'nın ekonomik krize sürüklenmesine yol açmıştı. Ülkede bir süredir bazı malların günlük tedariğinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Venezuela'da enflasyon oranı yüzde 740 gibi astronomik noktada. Venezuela hiperenflasyonu yaşıyor.. İlginçtir ki, yüzde 7.30 işsizlik oranıyla Türkiye'nin gerisinde bulunuyor; yani Venezuela'daki işsiz sayısı Türkiye'dekinden daha az.

Türkiye'de işsizlik yüzde 13 ve enflasyon oranı yüzde 11.29 seviyesinde.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları