Aralık 2016’da Türkiye İş Kurumu’na 65 yaş üstü 331 kişi iş başvurusunda bulunurken, 2017 Ocak’ta yüzde bu sayı yüzde 13.6 artış göstererek 376'ya yükseldi.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, yalnızca Ocak 2017’de İŞKUR’a bin 10’u 60-64 yaş aralığında, 376’sı ise 65 yaş üstü olmak üzere toplam bin 386 kişi iş başvurusunda bulundu. Başvuruda bulunanların büyük bir çoğunluğunu erkekler oluştururken, başvuranların arasında çok sayıda kadının da yer aldığı görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sayıları 4 milyona yaklaşan işsizler ordusunun yanı sıra Türkiye’de mezarda emeklilik de hayal oldu. Türkiye İş Kurumu rakamlarına göre 65 yaş üstü iş arayanların oranı bir önceki aya göre yüzde 13.6 arttı. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye’de emeklilerin aldıkları ücretlerle geçinmesinin zorluğuna dikkat çekerek, memurlara da fiilen çalışırken yapılan ek ödeme ve tazminatların emekli aylıklarına yansıtılmaması nedeniyle düşük bağlanan emekli aylıkları nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları